16. března 2016 8:23, aktualizováno  12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko pokračuje ve stahování ze Sýrie. Podle analytiků tím kárá Asada

Slavnostní přehlídka po návratu prvních ruských vojáků ze Sýrie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní přehlídka po návratu prvních ruských vojáků ze Sýrie. | foto: ČTK

Ze Sýrie odlétla další skupina ruských bojových letadel. Ruská armáda stahuje od úterka část svých letadel a výzbroje na základě rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina. Boje v Sýrii proti radikálům ale pokračují, v úterý ruské letectvo útočilo na pozice Islámského státu v Palmýře.

Putin v pondělí večer překvapivě oznámil, že úkoly ruské armády byly splněny a že nařizuje začít od úterka stahovat velkou část ruského kontingentu. Rusko si v Sýrii ponechá „logistické letové centrum“, které má dohlížet na dodržování příměří, které platí od konce února.

Ze Sýrie ve středu odletěla stejně jako v úterý bojová letadla Su-25 a s výzbrojí také nákladní letadla Il-76. Posádkám, které v úterý dorazily na základnu ve Voroněži, se dostalo bouřlivého přivítání.

Natěšení Ruskové čekají na návrat prvních „svých“ vojáků ze Sýrie.
Okamžik slávy pro ruské vojáky, kteří se vrátili ze Sýrie.

Rusko zahájilo vojenské operace v Sýrii na žádost tamní vlády loni 30. září a Putin prý také stažení předem konzultoval se syrským prezidentem Bašárem Asadem.

Putin své rozhodnutí zveřejnil v den, kdy byly v Ženevě obnoveny syrské mírové rozhovory. Jejich koordinátor Staffan de Mistura si myslí, že stažení Rusů bude mít „významný dopad“ na rozhovory, syrská opozice ale hovoří o „léčce“.

Rozhovory jsou nepřímé a obě strany předaly OSN svůj plán na politické řešení konfliktu. Ve středu má de Mistura jednat s vládní delegací. Ve finančních kruzích vyvolalo ruské stahování podle ekonomického týdeníku The Syria Report paniku. Syrská libra se v pondělí propadla na 458 liber za dolar, zatímco dva dny předtím byl dolar za 443 syrských liber. „Trhy ten překvapivý odchod Rusků interpretovaly jako výtku syrskému režimu, jako vzácný doklad napětí mezi dosavadními spojenci,“ napsal týdeník.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.