Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko porušilo lidská práva když vyhostilo Gruzínce

Svět

  18:45
ŠTRASBURK - Rusko masivním vyhoštěním obyvatel gruzínské národnosti z ruského území v roce 2006 porušilo jejich lidská práva. Rozhodl o tom ve středu Evropský soud pro lidská práva. Ruské úřady podle něj jednaly svévolně, když zatýkaly, zadržovaly a vyhošťovaly tisíce Gruzínců žijících v Rusku. O pokutě či jiném trestu soud podle agentury AP rozhodne později.

Zeď mezi Ruskem a Gruzií (ilustrační snímek). foto: Petra Procházková, Lidové noviny

Verdikty Evropského soudu pro lidská práva jsou závazné pro členy Rady Evropy (RE), k nimž patří i Rusko.

Agentura AFP napsala, že vyhoštění gruzínských obyvatel Moskva nařídila jako odvetu za to, že se Tbilisi v září 2006 rozhodlo zatknout a nakonec vyhostit čtyři ruské důstojníky, které obvinilo ze špionáže.

Vztahy Rusko - Gruzie

Vztahy mezi Ruskem a Gruzií jsou dlouhodobě napjaté. Zvlášť poté, co ruská armáda v srpnu 2008 vstoupila do Gruzie, aby vytlačila gruzínské jednotky, které se pokusily obnovit kontrolu v gruzínské Jižní Osetii. Rusko tehdy rychle vyhrálo a uznalo nezávislost proruských oblastí Jižní Osetie a Abcházie, což ostře odsoudily vlády západních zemí.

Představitelka gruzínské vlády v červnu 2012 před soudem při Radě Evropy řekla, že ve velmi krátké době ruské úřady zatkly tisíce Gruzínců usazených na ruském území, za "hrozných" podmínek je zadržovaly a pak "brutálně" vyhostily do Gruzie.

Představitel ruské vlády během jednání před dvěma roky u evropského soudu se sídlem ve Štrasburku prohlásil, že nešlo o žádnou "protigruzínskou kampaň". Zdůraznil, že Rusko má v řešení přistěhovalectví na svém území "svrchované právo" a že vyhoštění Gruzínců odpovídalo běžným postupům v této oblasti.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat