Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Rusko s Maďarskem si notují

Svět

  8:07
BUDAPEŠŤ - Ruský prezident Vladimir Putin dnes při návštěvě v Budapešti jako gesto dobré vůle potvrdil zodpovědnost své země za potlačení maďarského povstání v roce 1956, kterou poprvé přiznal v roce 1992 tehdejší prezident Boris Jelcin.

Putin se Sólyomem. foto: ATTILA KISBENEDEK AFP

Putin se vyslovil pro to, aby se myslelo na budoucnost a nezapomínalo přitom na minulost. Jeho jednání v Budapešti se zaměřuje především na ekonomické a energetické otázky.

"Rusko nepochybně není Sovětským svazem, přesto stále pociťujeme určitou míru morální zodpovědnosti za minulost," prohlásil Putin podle agentury AP po jednání se svým maďarským protějškem Lászlem Sólyomem.

"Naším úkolem je nezapomenout na minulost a myslet přitom na budoucnost," dodal ruský prezident. "Je třeba říci hned a přímo, že moje návštěva Budapešti nepatřila k povinným zahraničním cestám, ale přijel jsem sem rád, protože díky zlepšení vzájemného politického klimatu za poslední roky jsou nyní naše vztahy vynikající," řekl Putin.

Sólyom ujistil Putina, že Maďaři "umí rozlišovat mezi ruským lidem, který mají rádi, a sovětským režimem, kterým pohrdají". Poděkoval také ruskému prezidentu za navrácení sbírky vzácných středověkých knih z 15. století, které Rudá armáda odvezla z Maďarska po druhé světové válce. Rusko knihy vrátilo minulý týden a nyní budou vystaveny v Budapešti pro veřejnost.

"Návštěva nejvyššího ruského představitele má demonstrovat, že vztahy mezi oběma zeměmi se rozvíjely úspěšně a značně se zlepšily," řekl agentuře AFP maďarský velvyslanec v Moskvě Árpád Szekely, který s Putinem přijel do Budapešti. Ve stejném duchu se vyjádřil i maďarský premiér Ferenc Gyurcsány.

"Touto návštěvou skončila minulost. Od nynějška budou Rusko a Maďarsko dělat vše pro lepší budoucnost svých národů a svých zemí," řekl podle agentury AFP po schůzce s Putinem.

Oba představitelé jednali především o hospodářských vztazích a podle maďarských zdrojů šlo především o dodávky zemního plynu. Při lednovém sporu Ruska a Ukrajiny o cenu ruského zemního plynu mělo Maďarsko spolu s některými dalšími evropskými zeměmi značné výpadky v dodávkách.

Gyurcsány v této souvislosti prohlásil, že v rusko-maďarských vztazích by se mělo prosazovat "stále více obchodu a méně ideologie, více činů a méně slov". Putin zdůraznil, že celkově se vztahy zlepšily především po roce 2004, tedy od doby, kdy Maďarsko spolu s dalšími zeměmi vstoupilo do EU.

Delegace obou zemí podepsaly dohody o spolupráci v několika oblastech - především v informatice, nanotechnologii a školství. Sedm dalších dohod má být v rozporu s očekáváním podepsáno později, napsala agentura DPA.

Zvažuje se podle AP i dohoda o společné výstavbě rezervoárů na zemní plyn a ropu v Maďarsku. Naproti parlamentu protestovala malá skupina demonstrantů proti Putinově návštěvě pod heslem Respektujte lidská práva.

V pondělí organizace Amnesty International a další skupiny zveřejnily v novinách inzeráty, v nichž premiéra Gyurscánye vyzývaly, aby s Putinem diskutoval o rostoucích omezeních pro ochránce lidských práv v Rusku, uvedla AP.

Putin, který je v Maďarsku na dvoudenní návštěvě a doprovází jej delegace téměř 500 osob, ve středu dopoledne položí kytici květů u památníku padlých sovětských vojáků a zúčastní se zahájení výstavy navrácených středověkých knih.

Ještě ve středu z Budapešti odcestuje k obdobným jednáním do České republiky. Podle AFP také v Praze vyjádří "obdobné poselství o přátelství" jako v Maďarské republice.

Autoři: