Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko si objednalo sabotáže v Polsku, devět lidí skončilo za mřížemi

Polský premiér Donald Tusk v parlamentu ve Varšavě (12. prosince 2023) foto: Reuters

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v Polsku na pokyn ruských tajných služeb. Podle stanice TVN 24 to v pondělí uvedl premiér Donald Tusk. Jde podle něj o občany Polska, Běloruska nebo Ukrajiny. Sabotáže a diverzní akce podle něj vyšetřují i některé další evropské země včetně Litvy nebo Lotyšska.
  23:30

Jako příklad sabotáže v Litvě Tusk zmínil podpálení budovy obchodního domu Ikea. „Stejní lidé, kteří tam byli zadrženi, mohou mít spojitost s pokusy o sabotáže, zejména žhářství, také v Polsku,“ řekl, ale další podrobnosti s ohledem na probíhající vyšetřování neprozradil.

V Polsku bezpečnostní složky zadržely a obvinily devět lidí, které podezírají mimo jiné ze žhářství nebo pokusů o něj. „Hovoříme tady o najatých lidech. Někdy se jedná o lidi z kriminálního světa,“ dodal a jako konkrétní případ v Polsku zmínil zmaření pokusu o zapálení závodu na výrobu barev ve Vratislavi. „Nařídily to ruské služby, to už bylo nesporně potvrzeno,“ sdělil Tusk.

„Také ze Švédska přicházejí signály, že se obávají, že některé z podivných událostí mohou být výsledkem sabotáže,“ uvedl polský ministerský předseda v televizi.

Tusk už v polovině května uvedl, že jeho země v posledních měsících překazila snahy o přípravu sabotážních akcí a založení požárů. Varoval také, že se Rusko snaží zasahovat do blížících se voleb do Evropského parlamentu. Oznámil přitom, že vláda na činnost tajných služeb vyčlení dodatečných 100 milionů zlotých (580 milionů korun).

Polské bezpečnostní složky jsou ve zvýšené pohotovosti v souvislosti s ruskou válkou proti Ukrajině, rostoucí aktivitou ruských tajných služeb nebo situací na polsko-běloruské hranici, kde se může režim běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, blízkého spojence Ruska, snažit znovu vyvolat migrační krizi.

Autoři: ,