21. srpna 2018 15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko se chystá na největší cvičení za 37 let. Putin nařídil pětidenní prověrku

Ruská armáda zahájila další rozsáhlé vojenské manévry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská armáda zahájila další rozsáhlé vojenské manévry. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Ruský prezident Vladimir Putin nařídil prověrku východních jednotek. Pětidenní cvičení má připravit letectvo, pěchotu i námořnictvo na společné záříjové cvičení s Čínou a Mongolskem. Podle ministerstva obrany půjde o největší vojenské manévry za posledních čtyřicet let.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v pondělí uvedl pro agenturu AP, že na nařízení prezidenta Putina armáda připravila pětidenní cvičení, které má vojáky připravit na gigantické manévry Vostok (Východ) 2018 naplánované na září.

„Bude největší od Zapad-81. Bude bezprecedentní z hlediska geografické rozlohy, síly jednotek i kontrolních center a účastnících se vojenských složek,“ uvedl Šojgu o plánovaném cvičení. Do nejvyšší bojové pohotovosti byly podle ruské agentury uvedeny jednotky centrálního a východního vojenského okruhu, výsadkáři a dálkové a dopravní letectvo.

Vostok 2010
Ruské a srbské vojenské jednotky se účastnily společného cvičení v Nikinci.

Podle ministra bude Vostok největším společným cvičením od sovětského taktického cvičení v roce 1981. Strategických manévrů se zúčastní i čínské a mongolské jednotky. Právě proto bylo podle ministra nutné provést kontrolu a uvést jednotky do pohotovosti.

Součástí prověrky je podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua šestnáct speciálních vojenských cvičení. Vojenské letouny budou údajně nacvičovat mimo jiné i přistávání na silnicích na Dálném východě.

O zahájení pětidenní prověrky v úterý Moskva informovala přidělence všech členských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, uvedl TASS.

Mluvčí Kremlu Dmirij Peskov v pondělí uvedl pro média, že prezident Vladimir Putin by mohl přijet na sledování simulované válečné operace Vostok 2018, která budou vedená na východě země i na Sibiři. Podle Šojgua se na akci již připravují veškeré části armády od letectva, přes námořnictvo až po pěchotu.

mhMartin Hampejs, ČTK

Najdete na Lidovky.cz