28. srpna 2018 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší cvičení od roku 1981. Východu 2018 se v Rusku zúčastní 300 000 vojáků

Ruští vojáci pochodují se zbraněmi v ruce na přehlídce k oslavě dne vítězství... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští vojáci pochodují se zbraněmi v ruce na přehlídce k oslavě dne vítězství... | foto: Reuters

MOSKVA Rusko v září uspořádá rozsáhlé vojenské cvičení s názvem Východ 2018 (Vostok 2018), kterého se zúčastní zhruba 300.000 vojáků a více než 1000 kusů vojenské techniky. Oznámil to v úterý ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Do cvičení ve střední a východní části Ruska se mimo jiné zapojí ruská Tichomořská a Severní flotila a letecké jednotky. Chystané manévry budou podle Šojgua největší od roku 1981. "V něčem zopakují Západ-81, v něčem ale budou mnohem rozsáhlejší," citovala ruská tisková agentura TASS ministra.

Cvičení, které se má konat od 11. do 15. září, zahájí řada přípravných akcí a čeká se i namátková kontrola nařízená prezidentem Vladimirem Putinem jako vrchním velitelem. Kromě ruských jednotek se na části manévrů podle agentury Interfax budou podílet i útvary mongolské a čínské armády.

 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý v odpovědi na dotaz, zda podobně rozsáhlá cvičení jsou v době s vyššími nároky na sociální výdaje opodstatněná, označil manévry za nezbytné. „V současné mezinárodní situaci, která bývá k naší zemi agresivní a nepřátelská, je nezbytná schopnost bránit se,“ uvedl Peskov.

 Loni se velké vojenské cvičení Západ 2017 konalo na území Ruska a v Bělorusku a vyvolalo obavy ve státech NATO a zejména u některých ruských sousedů. Podle oficiální zprávy se ho zúčastnilo 12.700 vojáků, 250 tanků, 70 letadel a vrtulníků, 200 děl, minometů a protiraketových systémů a deset bojových plavidel. Členové Severoatlantické aliance ale tyto údaje zpochybnili a označili manévry za nedostatečně transparentní.

 NATO se chystá monitorovat i letošní manévry, uvedl podle agentury Reuters mluvčí aliance Dylan White. Moskva na cvičení pozvala vojenské atašé členských států aliance, což nyní NATO zvažuje. White mimo jiné zdůraznil, že je nutné, aby událost byla transparentní. Podle aliančního mluvčího manévry Východ 2018 dokazují, že Rusko se připravuje na rozsáhlý konflikt. „Je to model, který pozorujeme už nějakou dobu: asertivnější Rusko výrazně zvyšuje své vojenské výdaje a vojenskou přítomnost,“ uvedl v prohlášení White.

Napětí mezi Ruskem a členy aliance vzrostlo v souvislosti s ruskou anexí ukrajinského polooostrova Krym a s boji na východě Ukrajiny, u kterých Moskva popírá tvrzení Kyjeva, že podporuje separatisty. Obavy z agresivního charakteru ruské politiky vyjádřily zejména pobaltské státy a Polsko. Moskva naproti tomu obviňuje NATO z rozpínavosti u ruských západních hranic.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz