13. září 2014 16:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko se nebojí. Má plán, jak se se sankcemi vypořádat

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Moskva vypracovala odstupňovaný plán reakce na západní sankce, který se dokáže vyrovnat i s tím nejtvrdším dopadem amerických sankčních kroků proti Rusku. V ruské televizi to v sobotu prohlásil ekonomický poradce Kremlu Andrej Belousov. Upozornil ale, že jde pouze o přípravu k obraně.

Brusel a Washington v pátek zavedly nové, rozšířené sankce proti Rusku, které mají Moskvu potrestat za její podporu východoukrajinských separatistů. Sankce postihují řadu velkých ruských státních firem v rezortech financí, zbrojního průmyslu a energetiky a rozšiřují i jmenovitý seznam osob zařazených na "černou listinu".

Evropská unie i USA daly zároveň najevo, že v případě příznivého vývoje na východě Ukrajiny sankce omezí nebo zruší.

Plány se samozřejmě před bitvou nerozhlašují

"Máme samozřejmě plán," komentoval Belousov spekulace o rozsahu ruské reakce. "Byl vypracován ještě v době, kdy jsme jen cítili, že jsou sankce možné. Hovořit o našich plánech veřejně by ale bylo stejné, jako rozhlašovat plány generálního štábu před bitvou," uvedl poradce prezidenta Putina.

Podle spekulací ruských novinářů, které v pátek částečně potvrdil sám Belousov, by se ruské odvetné kroky mohly týkat zákazu dovozu automobilů a některých petrochemických, strojírenských a textilních výrobků.

ČTĚTE TAKÉ:

Intenzivně se v Rusku probírá i možnost embarga na dovoz západních lihovin a vína. Tuto možnost ale Belousov popřel. "Rozhodně nebudeme nařizovat, aby whisky nahradila samohonka," poznamenal s odkazem na domácí pálení lihovin, široce rozšířené na ruském venkově.

Možnost omezení dovozu automobilů ale Belousov naopak připustil s tím, že výpadky v importu by mohla nahradit zvýšená produkce montážních závodů, které vybudovaly zahraniční automobilky v Rusku. Jeden z nich je v ruské Kaluze, kde se vyrábějí vozy Škoda Fabia a Octavia.

Plány na ruskou reakci jsou podle Belousova strukturované a obsahují jak drobná opatření, tak i ty nejtvrdší odvetné kroky. "Jde ale stále ještě o možnosti, nehovoříme o tom, že odvetná opatření budou bezodkladně vyhlášena," upozornil poradce.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?