Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ruské vojsko dobylo další ves, hlásí Moskva. Padla Novobachmutivka, tvrdí

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ruská vojska dobyla další vesnici v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, Novobachmutivku, uvedlo v neděli ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská strana se zatím k ruskému tvrzení nevyjádřila, uvedla BBC na svém ruskojazyčném webu. Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj v neděli také opět přiznal, že se situace na frontě zhoršuje.
  18:11

Novobachmutivka leží severozápadně od města Avdijivka, odkud ruské invazní síly vytlačily ukrajinské obránce po měsících bojů letos v únoru.

Poblíž je také obec Očeretyne, kterou ruská vojska podle médií nečekaně ovládla před několika dny.

Místo se stalo ohniskem bojů v posledních dnech. Případný průlom by podle analytiků mohl ohrozit další ukrajinské pozice v Doněcké oblasti.

Ruské ministerstvo také tvrdí, že ruská vojska odrazila řadu ukrajinských protiútoků u města Časiv Jar, které je také pokládáno za další klíčovou pozici, kde se obě strany opakovaně střetly, dodala agentura Reuters.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Situace se vyostřila,“ přiznal Syrskyj

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj v neděli také zopakoval, že situace na frontě se pro ukrajinské obránce zhoršuje. V podrobném shrnutí frontové situace na sociálních sítích přiznal Rusku „taktické úspěchy“ v nejméně třech sektorech.

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl Syrskyj v příspěvku na komunikační platformě Telegram. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ dodal.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

Rusové podle něj útočí také na frontovém sektoru u města Kupjansk v Charkovské oblasti - u obcí Stemachivka a Berestove měli částečný úspěch, postup se však podařilo zastavit. Napjatá je situace je také u města Časiv Jar a Kliščijivky poblíž Bachmutu.

Syrskyj dále upozornil, že ukrajinská armáda pozoruje hromadění a přeskupování ruských vojsk u Charkova, druhého největšího města Ukrajiny vzdáleného jen asi 30 kilometrů od ruské hranice. Charkov se v posledních měsících stává častým terčem vzdušných útoků a podle Ukrajiny se Rusové toto město s 1,3 milionu lidí snaží učinit neobyvatelným.

„V nejvíce ohrožených oblastech byla naše vojska posílena dělostřelectvem a tankovými jednotkami,“ uvedl Syrskyj.

Nový pozemní útok z Ruska naopak podle armádního velitele nyní nehrozí v Sumské a Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.

Syrskyj již v sobotu uvedl, že situace na frontě má pro ukrajinské obránce sklon se zhoršovat, o čemž podle svých slov informoval západní spojence Ukrajiny. Poukázal také na velký počet ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země z posledních týdnů. Ukrajina také podle něj naléhavě potřebuje další rakety, munici, vojenské vybavení a bojovou techniku.

Ukrajina v současnosti očekává obnovení vojenské pomoci Spojených států, kterou po měsících průtahů schválil v uplynulých dnech americký Kongres. Podle Kyjeva jsou tyto dodávky zásadní pro odražení rozsáhlé invaze, kterou Rusko zahájilo před více než dvěma lety.

Autoři: ,