Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Volte zbraněmi, ne lístky, vzkazují partyzáni Rusům po vpádu do země

Svět

  15:33
Mezi ruskými jednotkami bojujícími za Ukrajinu, které v pondělí vtrhly do Ruska, byl poprvé také nový prapor Sibiř. Formace vznikla loni v říjnu a její příslušníci strávili následující měsíce tréninkem nedaleko Kyjeva, kde čekali na povolání do akce proti rodné zemi. Jejich cílem je zničit režim prezidenta Vladimira Putina, který se tento týden uchází o znovuzvolení.

„My, ruští občané, jsme se rozhodli, že máme právo a zájem zúčastnit se nadcházejících prezidentských voleb, a tak jsme začali,“ řekl agentuře Reuters Alexej Baranovskij, mluvčí Legie Svoboda Rusku, která se do vpádu zapojila spolu se Sibiří a Ruským dobrovolnickým sborem.

„Toto je ale teprve první den operace. A jak víme, hlasování je až na konci týdne. Vše nejzajímavější teprve přijde. Putin je uzurpátor, diktátor a krvavý tyran. Jeho vítězství nesmíme uznat. Naší akcí odvádíme pozornost ruské armády, je to náš příspěvek k obraně Ukrajiny,“ dodal.

K těm, kteří v pondělí v řadách půl roku existující Sibiře zažili bojovou premiéru, patří i dvaadvacetiletý Malij z Baškirska. Že půjde bránit Ukrajinu, se rozhodl loni na jaře. „Rodiče to neschvalují, protože se o mě bojí, nikoli kvůli straně, kterou jsem si vybral. Válka Ruska proti Ukrajině mě znechutila,“ popsal listu The Kyiv Independent.

„Představte si, že ze dne na den přijde váš soused a vyplení vaši zemi. Přivede vojska a nejenže okupuje vaše území, ale také zabíjí a znásilňuje civilisty, rabuje, je to naprostý chaos a anarchie,“ dodal Malij.

Dvaatřicetiletý inženýr z Moskvy s přezdívkou Perun do praporu vstoupil s cílem pomoci Ukrajině vyhrát. „Přestal jsem komunikovat se svými přáteli i rodinou v Rusku. Mám pocit, že se svou vlastí už nemám nic společného. Zůstanu tu a budu součástí této skvělé země,“ popsal Perun, který žije na Ukrajině deset let.

Další bojovník, jenž si říká Johnny, opustil Rusko v únoru 2022 obratem poté, co jeho vojska napadla Ukrajinu. Nejprve se usadil v zahraničí, ale když mu přátele v říjnu nabídli vstup do vznikající Sibiře, neváhal.

„Jsem z Ruska a jeho obyvatel rozčarovaný. Myslel jsem, že částečná mobilizace pobídne lidi k revoluci, ale spletl jsem se,“ říká s tím, že věří v ukrajinské vítězství. „Nejdříve musíme osvobodit všechna ukrajinská území a poté plně zničit režim Vladimira Putina,“ říká odhodlaně.

Dobrovolníci v pondělí uvedli, že na území Ruska pronikli s pomocí tanků a ovládli vesnici Ťotkino v Kurské oblasti. Ohlásili také zničení nejméně jednoho obrněného vozidla ruských sil. Moskva to popírá a tvrdí, že „teroristická uskupení kyjevského režimu“ přišla při pokusu o proražení hranic o 234 bojovníků, sedm tanků a tři bojová vozidla pěchoty Bradley.

Prapor Sibiř v pondělí zveřejnil video s proslovem k Rusům, které vyzval, aby raději bojovali, než aby šli o víkendu k volebním urnám.

„Volby jsou v tomto případě fikcí. Skutečně můžete změnit svůj život k lepšímu pouze se zbraněmi v rukou. Chlapi, nevolte volebními lístky, volte kalibry. Každý, kdo nepřijme život v chudobě pod tyranií, se musí rozhodnout správně,“ zaznělo v něm.

„Pro mnoho Ukrajinců je těžké věřit Rusům“

Jak název praporu napovídá, je určen zejména pro etnické menšiny ze Sibiře, jako jsou Tuvinci, Burjati či Jakuti, kteří usilují o nezávislost na Moskvě. Není to ale podmínka, členové pocházejí i z dalších míst Ruska.

„Na konci roku 2022 jsme se s Mezinárodní legií ukrajinských ozbrojených sil dohodli na pravidelném náboru, nejdříve v rámci Ruského dobrovolnického sboru a od podzimu také do Sibiře. Měsíčně se snažíme nabrat 20 až 25 dobrovolníků,“ řekl The Kyiv Independentu Denis Sokolov z exilové organizace Občanská rada pomáhající rekrutovat Rusy do bojů za Ukrajinu.

Přijetí není automatické. Každého dobrovolníka čeká několikaměsíční prověřování předtím, než může podepsat kontrakt. Zatímco ukrajinská rozvědka uchazeče lustruje, účastní se muži online kurzů taktické medicíny. Všichni dobrovolníci jsou z bezpečnostních důvodů civilisté.

„Pro mnoho Ukrajinců je těžké věřit Rusům, i těm ochotným bojovat proti Kremlu,“ uvedl jeden z instruktorů Sibiře s přezdívkou Baťa. „Já s nimi trávím hodně času a věřím jim. Prošli prověrkou, jsme bratři ve zbrani. Kdybych o nich měl sebemenší pochybnosti, nemohl bych to dělat,“ míní.

Podle expertů jsou ruské formace v ukrajinské armádě spíše o informační válce než o zvyšování bojových kapacit země. Jejich akce mají vyslat signál ruským úřadům i obyvatelstvu a povzbudit další lidi k připojení k jednotkám.

„Ruské dobrovolnické formace bojující po boku Ukrajinců jsou aspektem války, který přímo na frontě zřejmě moc nezmění, ale bude mít dopad z hlediska informačních aktivit, morálky a vlivu na ruské obyvatelstvo a jeho vedení,“ řekl The Kyiv Independentu analytik Keir Giles z Královského institutu pro mezinárodní záležitosti (Chatham House).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!