Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Monstra na školách. V Rusku přednášejí dětem veteráni z řad vrahů a násilníků

Výcvik ruských útočných jednotek v samozvané Doněcké lidové republice na Ukrajině (5. února 2024) foto: Profimedia.cz

Do ruských základních škol přichází po návratu z ukrajinského bojiště přednášet mnoho veteránů, kteří mají dětem vyprávět o zážitcích z boje a probouzet v nich vlastenecké cítění. Úřady k dětem nicméně pouštějí i pachatele těžkých zločinů, kteří na Ukrajinu zamířili z vězení. Nejnověji také brutálního vraha a násilníka Nikitu Semjanova.
  16:59

Pětatřicetiletý Semjanov od svého únorového návratu z bojiště vystoupil na několika setkáních pro děti. Mimo jiné se objevil na fotografiích z dětské recitační soutěže „Věnováno obráncům vlasti“ v Novosibirsku, kde působil jako jeden z porotců. V rámci akce navštívil místní školu a pohovořil s dětmi.

Krátce po této návštěvě ale Semjanovova bývalá manželka Polina veřejnosti v příspěvku na sociálních sítích připomněla, že v roce 2021 zavraždil jejího otce. Tomu po hádce v garáži přetáhl přes hlavu plastovou tašku, uškrtil ho drátem a jeho tělo zakopal. Soud o rok později Semjanova poslal na devět let do vězení.

Z toho ale vyšel už po několika měsících, když se dobrovolně přihlásil do války. Nyní se vrátil do Novosibirska jako svobodný muž.

Záhy po Polině se ozvala také Semjanovova bývalá studentka jménem Uljana, která ho označila nejen za vraha, ale také za pedofila. „Tohle zvíře teď chodí po školách a vtírá se do přízně vašim dětem,“ napsala na internetu. Podle ní veterán po roce 2010 učil na místní škole hru na kytaru.

Portálu Holod sdělila, že Semjanov některé ze svých studentek ve věku dvanácti až patnácti let nutil k sexu. Také Polina, která je o sedm let mladší než on, byla v době, kdy se spolu seznámili, nezletilá. „Nikitu jsem poznala, když mi bylo deset. Pracoval v mé škole. Ve třinácti jsme spolu spali a v patnácti jsem se k němu nastěhovala,“ řekla webu.

Asociace hrdinů, která Semjanovova školní vystoupení organizovala, nicméně v reakci na tato odhalení uvedla, že to není její věc. „Nadace Obránci vlasti nám zasílá kontaktní údaje vojáků. Co se týče hrůz a obvinění, zřejmě jde o nějakou tragickou rodinnou historii, se kterou Sdružení hrdinů nemá nic společného. Pořádáme setkání se spoustou vojáků,“ uvedla.

Úřady k dětem pouštějí brutální zločince

V posledních měsících se dostaly na světlo informace také o dalších někdejších ruských vězních, kteří skončili za mřížemi kvůli extrémně brutálním zločinům a po návratu z bojiště přesto chodí přednášet dětem.

V říjnu portál The Moscow Times informoval, že do škol dochází bývalý trestanec Alexander Raspravin, kterého naverbovalo žoldnéřské Wagnerovo uskupení. „Hovořil o životních podmínkách na frontě a důležitosti podpory běžných občanů,“ rozplývala se škola v Nižném Novgorodu.

Také Raspravina doma přivítali po návratu z ukrajinského tažení jako hrdinu, načež se ale ukázalo, že jde o dvojnásobného vraha. V roce 2017 skončil za mřížemi na dvanáct let za to, že čtyřiceti ranami pěstí ubil muže k smrti. Předtím seděl ve vězení šest let za ubití vlastního dědečka.

Měsíc poté agentura AP upozornila na případ vojáka Dmitrije Kirjuchinova, který ve městě Atkarsk v Saratovské oblasti zamířil na besedu s dětmi hned první den po svém návratu do vlasti. Záhy po odchodu ze školy surově zaútočil na souseda, který skončil v tratolišti krve. Když oběti přišla na pomoc manželka, napadl veterán také ji a prorazil jí lebku.

Válka na Ukrajině

Podle AP se Rusko v posledním roce potýká s vlnou násilí páchanou navrátilci z bojů, především z řad někdejších trestanců. Jejich verbování měla do loňského února na starost zejména Wagnerova skupina, poté ale tuto činnost převzalo výhradně ruské ministerstvo obrany.

To odsouzencům až do podzimu nabízelo za půlroční službu na frontě prezidentskou milost a výmaz z rejstříku trestů, tato pravidla se ale od září změnila. Nyní ruská armáda vězňům výměnou za podpis alespoň ročního kontraktu, jenž jim ale může libovolně prodloužit, slibuje podmínečné propuštění a měsíční plat asi 200 tisíc rublů (51 tisíc korun).

Autor: