Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nikoho nezastrašujeme a USA dokážeme zničit, řekl Putinův muž Patrušev

Šéf ruské Bezpečnostní rady státu Nikolaj Patrušev (15. září 2020) foto: Profimedia.cz

Rusko má zbraně, které jsou schopné v případě ohrožení jeho existence zničit nepřítele, a to včetně Spojených států. V úterý to prohlásil tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, který zároveň obvinil Washington, že podceňuje jadernou sílu Moskvy.
  17:46

Patrušev je posledním z řady vysoce postavených ruských činitelů, kteří v nedávné době pohrozili použitím ruského jaderného arzenálu.

„Američtí politici jsou chyceni do pasti vlastní propagandy, stále jsou přesvědčeni, že v případě přímého konfliktu s Ruskem jsou Spojené státy schopny provést preventivní raketový úder, po kterém již Rusko nebude schopno odpovědět. To je krátkozraká a velmi nebezpečná hloupost,“ řekl Patrušev státnímu listu Rossijskaja gazeta.

„Rusko je trpělivé a nikoho nezastrašuje svou vojenskou převahou. Má však moderní unikátní zbraně schopné v případě ohrožení své existence zničit jakéhokoliv protivníka, včetně Spojených států,“ dodal Patrušev, který je považován za blízkého spojence prezidenta Vladimira Putina.

Rusko uvedlo, že jedním z důvodů zahájení invaze na Ukrajinu loni v únoru bylo čelit jím vnímané bezpečnostní hrozbě vyplývající ze sbližování Kyjeva s NATO. Od té doby Moskva, aniž by veřejně předložila důkazy, obviňuje Západ, že jí vyhrožuje jadernými zbraněmi, a hovoří o připravenosti použít v krajním případě vlastní jaderné zbraně, pokud by byla ohrožena samotná existence ruského státu.

V sobotu Putin oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem rozmístí do 1. července v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle Putina tím Moskva reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

Oznámení vyvolalo ostrou kritiku řady západních zemí, podle nichž jde mimo jiné o porušení dohod o nešíření jaderných zbraní. NATO odsoudilo „nebezpečnou a nezodpovědnou jadernou rétoriku“ Ruska, zatímco EU pohrozila Minsku novými sankcemi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!