Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jedna velezrada za druhou. Moskva zametá s vývojáři hypersonických střel

Ruský soud poslal fyzika Anatolije Maslova, odborníka na vývoj hypersonické technologie, na 14 let do vězení za vlastizradu. (21. května 2024) foto: Profimedia.cz

Ruský soud poslal fyzika Anatolije Maslova na 14 let do vězení za vlastizradu. Ten obvinění odmítá. Sedmasedmdesátiletý Maslov je dalším z řady odborníků, kteří se podíleli na vývoji hypersonických střel a proti kterým zakročily ruské úřady. Vědce obviňují, že citlivé informace předali zahraničním státům.
  20:43

Maslova, toho času pracovníka ústavu teoretické a aplikované mechaniky v Novosibirsku, zadržela ruská tajná služba FSB v červenci 2022. Agenti tehdy uvedli, že je podezřelý z vyzrazení dat, která jsou státním tajemstvím. Mělo se jednat o údaje související právě s hypersonikou, která se zabývá dynamikou plynů za vysokých nadzvukových rychlostí, psala ruská média.

Vědec letos v únoru utrpěl infarkt, podle jeho syna se jeho zdraví prudce zhoršilo v souvislosti se stresem. Prokuratura pro vědce požadovala sedmnáctiletý trest odnětí svobody, obhájci však tvrdili, že tak dlouhý trest by se vzhledem k jeho věku a zdravotním problémům rovnal doživotnímu trestu.

Na soud čekají také Maslovovi kolegové Alexandr Šipljuk a Valerij Zvegincev. Obviněni jsou rovněž z velezrady, a to v souvislosti s možným vyzrazením státního tajemství. Agentura Reuters s odvoláním na dva lidi obeznámené s Šipljukovým případem uvádí, že je obviněn z vyzrazení tajemství Číně, jejímž zástupcům na tamní konferenci v roce 2017 předal tajné materiály.

Případ všech tří vědců vyvolal nezvyklé veřejné pobouření. Ve vzácném otevřeném dopisu jejich kolegové z ruské věděcké sféry uvedli, že tito tři muži jsou nevinní a případy proti nim poškozují ruskou vědu.

Vzájemná obvinění

Obhájce Maslova naznačil, že soudní proces proti jeho klientovi byl založen na výpovědi jiného obviněné vědce, který dostal sedmiletý trest. Profilu by odpovídal Alexander Kuranov, který byl minulý měsíc odsouzen k sedmiletému trestu odnětí svobody za velezradu. Bývalý generální ředitel Podniku pro výzkum a vývoj hypersonických systémů (NIPGS), který dohlížel na práci na nové verzi hypersonického letounu ze sovětské éry Ajak, byl obviněn z předávání státních tajemství cizím státním příslušníkům.

Od roku 2018 ruské úřady pro podezření s velezrady zadržely nejméně 12 odborníků na hypersoniku, píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Několik z nich od té doby zemřelo.

Loni byl k dvanáctiletému vězení odsouzeni fyzik Valerij Golubkin a jeho šéf Anatolij Gubanov. Oba pracovali na vývoji vysokorychlostního civilního letounu na vodíkový pohon HEXAFLY-INT a byli obvinění z předávání informací státu NATO.

Podle vyšetřovatelů předal Golubkin informace kolegům z Nizozemska. Vědec se hájil, že výsledky výzkumu byly již od počátku otevřené všem partnerům a že žádného zločinu se nedopustil. Aby informaci sdělil do Nizozemska, mu podle něj nařídil Gubanov. Jeho rozsudek soud minulý měsíc zrušil a nařídil nový proces.

Rusko, spolu s USA a Čínou se předhánějí ve vývoji hypersonických technologií. Ruský prezident Vladimir Putin se pochlubil ruskými schopnosti oblasti hypersonických raket a přiznal jejich použití ve válce na Ukrajině.

Autoři: ,