Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko a Západ zůstávají v klinči. Jednání o Ukrajině zatím žádný posun nepřinesla

První schůzka Rady NATO-Rusko po více jak dvou letech. Náměstek ministra zahraničí a bývalý velvyslanec při NATO Alexandr Gruško spolu s náměstkem ministra obrany Alexandrem Fominem a šéf NATO Jens Stoltenberg foto: NATO Photos

Tak nízká očekávání tu před vrcholnými politickými rozhovory už dlouho nebyla. Západní diplomaté se před začátkem včerejších jednání mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem nechali slyšet, že „úspěchem bude, pokud se dohodneme na pokračování rozhovorů“, zatímco Rusové pouze prohlásili, že „jednání nevedou z pozice síly“.
  12:00

A výsledek tyto nízké cíle rozhodně nepřekonal. „Z našich základních principů ustupovat nebudeme. A mezi ně patří suverenita a územní celistvost všech zemí Evropy (...) Všechny státy mají právo zajistit si vlastní bezpečnost tak, jak uznají za vhodné,“ řekl po skončení jednání generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a dodal, že není jasné, zda Rusové budou mít zájem o pokračování dialogu.

„Všemi státy“ měl šéf NATO na mysli zejména Ukrajinu (která se jednání neúčastní) a země tzv. východního křídla NATO. Právě statut Ukrajiny je hlavním předmětem aktuálních sporů mezi Západem a Ruskem. Moskva otevřeně považuje Ukrajinu za svoji sféru vlivu a mimo jiné požaduje po Severoatlantické alianci, aby dala Rusku jasné záruky, že Ukrajina se ani v budoucnu nestane členem NATO.

Vpád Ruska na Ukrajinu? NATO by vydatně posílilo přítomnost jednotek na východě, vyhrožuje Moskvě Stoltenberg

Žádný optimismus nezazněl ani od vedoucího ruské delegace, někdejšího velvyslance při NATO Alexandra Gruška. „Mezi Ruskem a NATO neexistuje žádná pozitivní agenda. (...) Mnohé postoje Aliance jsou pro nás přijatelné,“ řekl včera Gruško. Moskva chce po NATO – kterou, alespoň verbálně, vnímá jako bezpečnostní hrozbu –, aby stáhla své vojáky a zbraňové systémy z východoevropských členských zemí, což by se týkalo i Česka. To však Aliance konzistentně odmítá.

Západ naopak obviňuje Rusko z toho, že nahromaděním zhruba stovky tisíc svých vojáků a těžké vojenské techniky v blízkosti ukrajinských hranic státy NATO vydírá a silou nutí k ústupkům. Rusové ovšem trvají na tom, že pohyby vojsk po vlastním území jsou jejich právem a minulý týden zopakovali, že neplánují Ukrajinu vojensky napadnout.

Podle Stoltenberga je deeskalace napětí u rusko-ukrajinských hranic – tedy stažení ruských vojsk – podmínkou pro to, aby došlo k opravdovému pokroku v rozhovorech. Pokud by k ruské invazi na Ukrajinu skutečně došlo, šéf Aliance prohlásil, že NATO by bylo „připraveno posílit přítomnost u svých východních hranic“.

Summit po dvou letech

Včerejší jednání proběhla v rámci formátu Rada NATO – Rusko, který se tím oživil po pauze dlouhé více než dva roky. Navázala na pondělní rozhovory mezi zástupci Ruska a USA v Ženevě a zatímco Američané jako vůdčí země NATO vyslali do Bruselu stejně jako do Ženevy náměstkyni ministra zahraničí Wendy Shermanovou, Rusové jednací tým obměnili – Alexandr Gruško vystřídal náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova.

Vztahy mezi Západem a Ruskem se rapidně zhoršily po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krymu v roce 2014 a nyní jsou nejhorší od skončení studené války na přelomu 80. a 90. let minulého století. Západní státy v posledních letech na Moskvu uvalily četné hospodářské sankce a jak USA, tak Evropská unie daly v uplynulých týdnech najevo, že v případě ruského útoku na Ukrajinu jsou v tomto ohledu připraveny zásadně přitvrdit.

Postupné šíření na východ

Severoatlantická aliance byla založena v roce 1949 jako vojenský pakt v reakci na agresivní poválečnou politiku Sovětského svazu. Ke 12 zakládajícím členům postupně přibývali další s tím, že největší vlna rozšíření – ta, která je Rusům aktuálně nejvíce trnem v oku – přišla po svržení komunistických režimů ve střední a východní Evropě.

Do bezprostředního kontaktu s hranicemi Ruska se NATO dostalo r. 1999, kdy do Aliance vstoupilo Česko, Maďarsko a Polsko. Ještě více však Rusy rozezlilo přistoupení Estonska, Litvy a Lotyšska, tedy třech bývalých sovětských republik, o pět let později. Zatím poslední zemí, která se stala členem Severoatlantické aliance, byla v roce 2020 Severní Makedonie.

Jediným státem, jenž má aktivovaný tzv. akční plán členství (vnímaný jako předstupeň pro plné členství v NATO), je Bosna a Hercegovina. O zařazení do tohoto programu usiluje Gruzie a Ukrajina. Zájem o budoucí členství v poslední době projevilo s odkazem na ruské hrozby také Finsko, debata o budoucím možném členství se obnovila rovněž ve Švédsku.

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...