Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vojenské manévry na západě Ruska zřejmě nebudou, nejsou lidi, tvrdí Londýn

Rusko pořádá vojenské cvičení Vostok 2022 (Východ 2022), dohlíží na něj samotný prezident Vladimir Putin. (6. září 2022) foto: Profimedia.cz

Kvůli nedostatku vojáků a vybavení muselo Rusko velice pravděpodobně zrušit plánované vojenské cvičení Západ-2023, které plánovalo na září. Podle britského ministerstva obrany na to podle všeho nemá dostatek lidí.
  14:04

Takzvaná společná strategická cvičení provádělo Rusko od roku 2010 ve čtyřletých cyklech, a to po celé zemi. Od roku 2021 se měla konat každý druhý rok v západní části země, což podle Londýna odráželo priority Moskvy s ohledem na narůstající konfrontaci se Západem.

Manévry, které provedla ruská armáda společně s běloruskou v září 2021 – tedy jen několik měsíců před zahájením plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, byly největší od rozpadu Sovětského svazu.

„Špatné výsledky ruské armády na Ukrajině ukázaly, že vojenské manévry měly jen omezenou výcvikovou hodnotu a byly z velké části pouze na okrasu. Rusko pravděpodobně zrušilo Západ-2023, protože má k dispozici příliš málo vojáků a vybavení,“ uvedlo londýnské ministerstvo.

Od začátku ruské invaze britské ministerstvo obrany denně zveřejňuje informace o průběhu války na Ukrajině s odvoláním na informace zpravodajských služeb. Britská vláda se tak snaží čelit ruské propagandě. Moskva obviňuje Londýn z cílené dezinformační kampaně, poznamenává agentura DPA.

Autoři: ,