30. září 2014 16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský agent si nechal opravit počítač na Ukrajině. Stanul před soudem

Ruský vojenský pozorovatel na ukrajinské vojenské základně v Soledaru (Doněcká... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský vojenský pozorovatel na ukrajinské vojenské základně v Soledaru (Doněcká... | foto: Reuters

MOSKVA Vojenský soud v Moskvě uložil dvouletý podmíněný trest plukovníku ruské armády, který svěřil svůj porouchaný počítač do rukou pracovníků ukrajinského servisu. Pevný disk jeho notebooku podle rozsudku obsahoval tajné informace o metodách ruské elektronické špionáže. Před podstatně přísnějším obviněním z velezrady důstojníka zachránil jen fakt, že vojenská tajemství do ciziny záměrně předávat nechtěl.

Plukovník Vitalij Zacharčenko byl v době svého činu šéfem oddělení ruské vojenské kontrašpionáže, které se zabývalo elektronickým sběrem dat. Podle agentury ITAR-TASS měl přístup k dokumentům označeným "tajné" a "přísně tajné". Když se mu porouchal jeho notebook, předal ho své sestře, která má ukrajinské občanství. Ta s počítačem odjela na Ukrajinu, kde do nechala opravit.

ČTĚTE TAKÉ:

Tajný rozkaz

Na počítači byl údajně tajný rozkaz ruského ministra obrany a usnesení ruské vlády o způsobech vedení radiolokačního boje. Soud analýzou těchto dokumentů dospěl k závěru, že k vážnějšímu vyzrazení státního tajemství nedošlo. Odsouzený navíc ve své dřívější práci dosáhl úspěchů, které ale soud ve verdiktu blíže nespecifikoval.

Po nedávném bombardování Doněcku stoupá z letiště Sergeje Prokofjeva dým. (Foto...
Ukrajinský voják v obrněném vozidle (ilustrační snímek).
Hasiči v Doněcku bojují s ohněm v domě, který se stal terčem ostřelování.
V Doněcku se stále bojuje - navzdory příměří. Na snímku kontrolní stanoviště...

Protože Zacharčenko neměl v úmyslu poškodit stát, souhlasil vojenský soudce s podmíněným trestem. S další službou v armádě už ovšem odsouzený plukovník počítat nemůže.

Rusko testuje strategické rakety

Asi čtyři tisícovky ruských vojáků i s vojenskou technikou se v pohoří Altaj u hranic s Kazachstánem účastní rozsáhlého cvičení s mobilními mezikontinentálními raketami Topol. Manévrům velí velitel strategických raketových vojsk generálplukovník Sergej Karakajev, oznámila v úterý agentura ITAR-TASS.

Raketa Topol.

Raketa Topol.

"Zvláštní pozornost bude věnována maskování mobilních raket Topol, stažení jednotek raketových vojsk mimo dosah úderů protivníka a také obraně před leteckými údery," řekl mluvčí raketových vojsk Igor Jegorov.

Rakety budou podle mluvčího uvedeny do zvýšené bojové pohotovosti a posádky budou nacvičovat obranu před diverzními skupinami nepřítele a před zásahy vysoce přesných zbraní. Obsluhy mají také plnit své úkoly v podmínkách radioelektronického boje.

Roli "protivníka" na cvičení sehrávají jednotky speciálních sil. Manévrů se účastní rovněž letectvo; podle místního tisku stíhačky MiG-31 a průzkumná verze bombardérů Su-24. Cvičení potrvá do 4. října.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!