26. března 2010 22:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský ministr prolomil tabu: Stalina označil za masového vraha

Josif Vissarionovič Stalin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josif Vissarionovič Stalin. | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruský ministr kultury Alexandr Avdějev dnes jako první úřadující člen ruské vlády označil bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina na "masového vraha". Ministr to podle agentury DPA prohlásil pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy v reakci na plán městské správy Moskvy vyvěsit k 65. výročí nad hitlerovským Německem 9. května v ulicích dobové plakáty se Stalinem.

"Stalin je masový vrah, katan. Stalin je vinen tím, že naše země ztratila skoro celé století svého vývoje, když se ubírala špatným směrem," citovala Avdějeva agentura DPA.

"Stalin zahubil miliony lidí v době represí a další miliony během války, protože špatně zvládl začátek války. Zaspal, diplomaticky zahájení války prohrál, a proto nese plnou zodpovědnost za první dva roky porážek a ztrát ve válce," dodal ministr.

DPA označila skutečnost, že člen ruské vlády ve funkci Stalina veřejně označil za viníka smrti milionů lidí, za "prolomení dosavadního tabu".

Moskva vidí ve Stalinovi hrdinu

Ruští historici naproti tomu již dlouho popírají tezi, že Stalin porazil Hitlera - vítězství je podle nich zásluhou pouze sovětského lidu, který celou tíhu války nesl na svých bedrech. Mnoho Rusů, mezi nimi i moskevský starosta Jurij Lužkov, však ve Stalinovi dosud vidí vítězného vrchního vojevůdce druhé světové války.

Avdějev varoval před tím, aby Stalinovy portréty byly oficiálně vyvěšovány ke dni vítězství. Také ochránci lidských práv již s ohledem na prohlubující se rozkol v ruské společnosti ve vztahu ke Stalinovi vyzývali vedení státu, aby se k tomu rozhodujícím způsobem vyjádřilo.

Prezident Dmitrij Medveděv i premiér Vladimir Putin sice již dříve v debatách označovali Stalina za zločince, Avdějev však v současném sporu našel na ruské poměry neobvykle jednoznačná slova odsouzení, píše DPA.

Lidovky.cz, ČTK