9. února 2010 21:06 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ruští komunisté vybírají na sochu Josifa Stalina

Josif Vissarionovič Stalin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josif Vissarionovič Stalin. | foto: Reprofoto

SARATOV Komunisté z milionového ruského města Saratova vypsali konkurs na nejlepší sochu bývalého sovětského vládce Josifa Stalina, kterou chtějí slavnostně odhalit letos na jaře v rámci oslav 65. výročí konce druhé světové války. Oznámila to dnes ruská agentura Interfax.

Nejlepší návrh na pomník má být odměněn ze zvláštního fondu, v němž je prozatím 16.000 rublů (necelých 10.000 korun). Další peníze přicházejí z veřejné sbírky. Saratovská organizace ruských komunistů kromě toho navrhla místní radnici, aby tamní Zavodský obvod přejmenovala na Stalinův.

Podle ruských zákonů je jak ke zbudování pomníku, tak k přejmenování obvodu nutné vypsat místní referendum. Žádost o referendum už komunisté podali a zabývá se jí místní oblastní duma. Pokud návrh na referendum schválí, musí ho ještě svými podpisy podpořit 30.000 lidí.

Saratovští váleční veteráni vydali už v roce 2003 výzvu k vybudování Stalinova památníku, ale tehdy zůstala bez odezvy. Tentokrát by mohl pokus vyjít, protože podle mnoha Rusů výročí konce války k uctění Stalina jako vítěze nad nacismem vybízí. V 300 kilometrů vzdáleném Volgogradu bude sovětský diktátor vyobrazen na etiketách limonád z místního pivovaru.

ČTK

PSP Machinery s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz