8. listopadu 2009 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stalinovy zločiny nelze ospravedlnit. Medveděv na své kritice trvá

Ruský prezident Dmitrij Medveděv | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Dmitrij Medveděv | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Dmitrij Medveděv trvá na své kritice bolševického vůdce Josifa Stalina, kterou před týdnem zveřejnil na svých internetových stránkách. Odmítl hlasy, že tehdejší oběti stalinského režimu lze ospravedlnit vyššími státními zájmy a některými úspěchy jako modernizace společnosti nebo vítězství ve válce. Smrt ohromného množství spoluobčanů zůstane zločinem, řekl Medveděv německému magazínu Der Spiegel.

"Dostal jsem tisíce ohlasů na to, co jsem o zločinnosti stalinského režimu řekl. Někteří mi napsali, že je nepřijatelné mluvit o Stalinovi jako o zločinci, protože přivedl zemi na vysoký stupeň rozvoje, získali jsme rozvinutý průmysl, dobře propracovanou sociální sféru, kde se mnohé dostávalo bezplatně, a ve společnosti prakticky neexistovala zločinnost. A že současní ruští předáci takových úspěchů dosud zdaleka nedosáhli," řekl Medveděv citovaný ruskými médii.

"S tím já nesouhlasím. Moc musí být čestná, a čestnost moci spočívá v tom, že určité historické události, které již byly hluboce zanalyzovány, budou nazývány absolutně srozumitelným právním jazykem. Z hlediska práva je zničení ohromného množství spoluobčanů z politických nebo vymyšlených ekonomických důvodů zločinem," zdůraznil ruský prezident.

"Ať jsme tehdy dosáhli jakýchkoli ekonomických úspěchů, ať byl jakkoli skvěle vybudován státní mechanismus, nelze rehabilitovat osoby, které se podílely na páchání zločinů," dodal Medveděv.

Ve videoprohlášení na svých internetových stránkách koncem října Medveděv prohlásil, že "je velmi důležité, aby mladí lidé dokázali chápat jednu z největších tragédií ruských dějin, aby byli schopni soucítit s miliony osob, které byly zabity v důsledku teroru a falešných obvinění při čistkách. Jsem přesvědčen, že země nemůže dosáhnout žádného rozvoje, žádného úspěchu, žádné ambice za cenu zármutku a lidských ztrát. Nic nemůže ospravedlnit tyto represe," řekl tehdy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz