Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský oligarcha chce prince Harryho za cara

Svět

  10:19
MOSKVA - Ruský oligarcha Boris Berezovskij navrhuje nastolit v Rusku ústavní monarchii a carský trůn svěřit princi Harrymu, mladšímu synu následníka britského trůnu prince Charlese. V Harryho žilách prý koluje více ruské krve, než v případě posledního ruského cara Mikuláše II.

Britský princ Harry foto: Reuters

"Návrat panovníka na trůn obnoví přerušený řetězec a stane se symbolem znovuzrození Ruska," napsal Berezovskij na svém blogu. Harryho prababička pocházela z rodu Romanovců, kteří vládli Rusku po tři století, v letech 1613 až 1917. O rok později bolševici zavraždili svrženého cara i s celou rodinou. Zbývající Romanovci žijí v cizině.

Monarchie prý už v Rusku panuje

Putin považovaný za klíčovou osobu ruského režimu počátkem března opět vyhrál prezidentské volby a 7. května se potřetí vrátí do Kremlu, kde má díky změnám v ústavě setrvat příštích šest let - a nevylučuje, že v roce 2018 se bude ucházet o další šestiletý mandát. Podle kritiků režimu tak "monarchie" už byla v Rusku de facto nastolena.

Putin už prezidentskou funkci dvakrát zastával v letech 2000 až 2008. Poté sice kvůli ústavním omezením musel Kreml na čtyři roky formálně opustit, ale fakticky si jako předseda vlády ponechal všechnu moc v rukou.

Berezovskij podle listu The Moscow Times počítá také se zřízením nové křesťanské politické strany, prosazující návrat monarchie, přeměnu Ruské federace v konfederaci či nastolení právního systému v britském stylu. Svou stranu však nehodlá úředně zaregistrovat, dokud bude dosavadní premiér a staronový prezident Vladimir Putin u moci.

Princ Harry, jinak kapitán britské armády, je ve vlasti považován spíše za kontroverzní postavu, poutající velkou pozornost bulvárního tisku výstřelky typu převlečení do nacistické uniformy. Minulý měsíc armádní velení "kapitána Walese" prý napomenulo, aby kvůli návštěvám hostinců nezanedbával svůj výcvik pilota bitevního vrtulníku, jinak se nedočká další bojové mise v Afghánistánu.

Úhlavní nepřítel Kremlu
Berezovskij býval v éře prvního ruského prezidenta Borise Jelcina považován za všemocnou "šedou eminenci" Kremlu, ale s Jelcinovým nástupcem Putinem se natolik nepohodl, že před prezidentovým hněvem musel prchnout do ciziny a dodnes je prý v Kremlu považován za úhlavního nepřítele.

V Londýně se Berezovskij nyní soudí s dalším ruským oligarchou Romanem Abramovičem o miliardy dolarů, o které jej prý připravil, když ho v roce 2000 donutil prodat pod cenou ropné akcie pod hrozbou, že je jinak prezident Putin vyvlastní. 

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.