Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský soud si došlápl na ‚zahraniční agenty’. Bojovali proti mučení

Svět

  9:00
MOSKVA - Soud v ruském Nižním Novgorodu vyhostil ze země tři lektory z Dánského ústavu proti mučení, kteří ve městě školili příslušníky ruských nevládních a neziskových organizací. Oznámila to ruská média s odvoláním na výrok soudu. Lotyška, Dánka a Němec byli vyhoštěni s odůvodněním, že se věnovali jiné činnosti, než jakou uvedli v žádosti o ruské vízum.

Rusko vyhostilo trojici dánských aktivistů, kteří pomáhali ruské nevládní organizaci Výbor proti mučení. foto: TwitterReprofoto

‚Homosexuální děti jsou ošklivý vřed na hezké tváři matky Rusi‘

Zahraniční lektory si do Nižního Novgorodu, města ležícího asi 400 kilometrů východně od Moskvy, pozvala ruská organizace Výbor proti mučení. Její členové byli v minulosti opakovaně vystaveni tlaku ruských úřadů, který vyvrcholil zařazením výboru mezi takzvané zahraniční agenty. Podle kontroverzního zákona z roku 2012 jsou do seznamu zařazovány všechny organizace, které využívají finance ze zahraničních grantů.

V Nižním Novgorodu chtěla trojice zahraničních expertů školit ruské aktivisty z řad psychologů a ochránců lidských práv. Podle nižněgorodského soudu ale porušili ruské předpisy tím, že požádali o podnikatelské vízum, zatímco se v Rusku věnovali „veřejné politické činnosti“. Rozhodnutí nabylo platnosti okamžitě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!