Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Šaman kritický vůči Putinovi se dál bude ‚léčit‘ na psychiatrii. Soud zamítl stížnost advokátů

Svět

  21:29
Moskva - Ruský soud v pátek odmítl stížnost advokátů sibiřského šamana kritického vůči prezidentu Vladimiru Putinovi proti nucené hospitalizaci v psychiatrické léčebně. Uvedly to tiskové agentury s odvoláním na šamanovu obhájkyni.

Šaman Alexandr Gabyšev. foto: Youtube.com/BBCNews

Šamana, který chce vyhnat z Putina démony, obvinili z extremismu. Může být prohlášen za nepříčetného

Šaman Alexandr Gabyšev loni upoutal pozornost médií, když se vydal na 8000 kilometrů dlouhou cestu do Moskvy, kde chtěl podle svých slov vyhnat démony z prezidenta Putina.

Šaman se o tuto cestu pokusil několikrát, ale pokaždé jej zastavila policie, která jej vrátila do jeho domova v Jakutsku na východní Sibiři. Nakonec jej na počátku května znovu zadržela a umístila do psychiatrické léčebny.

Ochránci lidských práv tvrdí, že Rusko oživuje praxi sovětského režimu, který zavíral politické disidenty do ústavů, kde je proti jejich vůli „léčil“. Amnesty International vyzvala k okamžitému propuštění Gabyševa na svobodu.

Rusko se bojí zaříkávačů Putina. Po zatčeném šamanovi se chystají převzít štafetu další

Gabyševova advokátka Olga Timofějevová řekla, že soud v Jakutsku zamítl šamanovo propuštění z léčebny a označil hospitalizaci za legální. „Dalo se to čekat. Odvoláme se,“ dodala. Šamanovi právníci jsou odhodláni spor v případě nutnosti dovést až do Štrasburku, k Evropskému soudu pro lidská práva.

Znalci ve službách státu podle agentury Interfax označili šamana za nepříčetného. Podle lékařů léčebny, ve které byl šaman hospitalizován, je nebezpečný pro sebe a okolí.

Na Sibiři zatkli šamana, který chtěl vyhnat Putina z Kremlu. Do Moskvy putoval od jara

Zákonodárce Fedot Tumusov, který v dolní komoře ruského parlamentu zastupuje Jakutsko, řekl listu Kommersant, že požádal generálního prokurátora, aby přezkoumal způsobilost lékařů, kteří nechali Gabyševa hospitalizovat.

Gabyšev se poprvé na pochod k Putinovi vydal loni v březnu. Měl v úmyslu urazit 8000 kilometrů a do hlavního města dojít v roce 2021. V září byl zatčen. Byl obviněn z extremismu, za což v Rusku hrozí vězení. Měl zakázáno opustit Jakutsk.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!