Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové milují svou vládu ušima, hodnotí Putinův bodrý tón tisk

Vladimir Putin na své výroční tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin na své výroční tiskové konferenci. | foto: ČTK

MOSKVA Spíše ironicky komentují ruské listy čtvrteční tříhodinové vystoupení prezidenta Vladimira Putina, věnované hlavně uklidňování nálad po dramatické devalvaci rublu. „Život se po takových tiskových konferencích stává veselejším a svět jasnějším,“ nadepsal liberální deník Vedomosti.

Skvělý nápad vysílat prezidentovu tiskovou konferenci v přímém přenosu posloužil podle komentátora hlavně tomu, že „zase jsme se přesvědčili, že všichni nepřátelé lžou a že náš prezident je nejživější ze všech živých“, čili žádný nesrozumitelný android - to když třeba hovoří o gruzínském exprezidentovi Saakašvilim jako o „všivákovi“. A také Putin dokazoval lidu, že „stejně jako dříve ví vše o všem a vždy nade vším bdí“.

Tisková konference Vladimira Putina.

Tisková konference Vladimira Putina.

Zrádné myšlenky

Lze tedy odhodit stranou zrádné myšlenky o selhání vedení země, které člověka mohou napadnout při pohledu na kurz dolaru: „Ne, ne, vše bylo promyšleno, vše je kontrolováno - a jestli ne, tak zase bude, nanejvýš za pár let.“

Zkrátka, „Rusové - a nejen Rusky - milují svoji vládu ušima“, a „kde jinde by se dalo v naší těžké době uslyšet tolik opravdu uklidňujících slov“, na rozdíl od lamentujících bankéřů. A jestli Západ obviňuje Rusko z porušování nějakých hloupých pravidel, tak Putin jim vyčte mučení islamistů a zákaz vjezdu oblíbeného zpěváka Josifa Kobzona do Lotyšska, jakož i vysvětlí, že agresivní je NATO, zatímco ruští vojáci na Ukrajině uposlechli volání srdce a skutečným opozičníkem býval Lermontov; jinými slovy všem je vše jasné, ironizují Vedomosti.

PUTIN PROMLUVIL:

„Tisková konference ruského prezidenta k závěrům asi nejdramatičtějšího roku v tomto století neodpověděla na klíčovou otázku, co bude s vlastí a s námi. Spíše vznikl dojem, že nejen svět a Rusko, ale i země a její vedení existují v rozdílných realitách,“ usoudil internetový list Gazeta.ru. Ačkoli se zhroutil měnový trh a vypukla naplno finanční krize, nezaznělo nic konkrétního a prezident hovořil jakoby se nic zvláštního nestalo.

Bodrý tón

Prezidentův příslib „odskoku do přebytku“ se neopírá o žádné seriózní argumenty, podotkl komentátor a pozastavil se nad tím, že vše v ekonomice se prý sladí samo od sebe, za rok za dva, a to „nevyhnutelně“, jak Putin několikrát zopakoval.

Tisková konference Vladimira Putina.

„Tak bodrý tón si prezident asi vybral schválně, aby uklidnil lid (...) Ale bohužel neuklidnil všechny: dokonce i při růstu cen ropy na světových trzích rubl během tiskové konference klesal,“ upozornil autor. Podle jeho názoru sklíčenost elit z krize a úporná neochota Ruska přiznat si její vnitřní a politický - nejen ekonomický - charakter mohou v budoucnu vážně ohrozit stabilitu země.

Nejenže Putin neohlásil žádné demise a zklamal tím naděje na nového premiéra, ale přímo dal najevo, že je vcelku spokojen s ústřední bankou, s vládou i s šéfem ropného koncernu Rosněfť Igorem Sečinem, tedy že nadále hodlá lavírovat mezi relativními jestřáby v politice a relativními liberály v ekonomice.

PSALI JSME:

Nepříjemné otázky

„Sotva však valuty v bankách či pohanku v obchodech skupují výlučně odpůrci režimu - a to pád rublu i chaotické vykupování zboží bývá známkou krize důvěry lidí ve stát, jak řadových občanů, tak firem,“ poznamenal list Gazeta.ru. Soudí, že jakkoli prezident nepříjemné otázky ponechal bez odpovědi a jeho rétorika se stala ještě tvrdší a lidovější, realita stejně donutí režim reagovat na krizi.

Zatím je však nejasné, zda se vládě a centrální bance podaří uhasit ekonomický požár v zemi, která se uchází o globální roli v novém světovém pořádku. A to „naše neuvěřitelně útočná zahraniční politika fakticky zahnala zemi nejméně na rok do hluboké ekonomické obrany“. „Vlastní ekonomika se stává úhlavním nepřítelem Ruska,“ tvrdí Gazeta.ru a doporučuje režimu „přiznat si novou realitu a věnovat se raději vlastní zemi než boji s nikoli vždy skutečnými vnějšími hrozbami“.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...