Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
12. května 2016 13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové si pochutnávali na čokoládovém Obamkovi. 'Veselý' nanuk se USA nelíbil

Obamka - vyrobená z přírodního mléka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obamka - vyrobená z přírodního mléka. | foto: Twitter / SlavicaReprofoto

MOSKVA Proslulé ruské zmrzlině vyrostl konkurent. I on pochází z Ruska, na rozdíl od oblíbeného sněhobílého krému v oplatce má však temně hnědou barvu a výmluvný název: Obamka. „Náš výrobek je pro děti a k politice má daleko,“ brání svůj výtvor s usměvavým africkým chlapečkem na obalu krasnojarská firma Slavica.

Temnou čokoládou zalitá zmrzlina se skrývá v zářivě modrém obalu s červeně rámovaným nápisem OBAMKA. “Z přírodního mléka“, hlásá hrdě o nanuku, který v ruce drží usměvavý černošský chlapeček s výrazným zlatým kroužkem v levém uchu.

Od prudkého ochlazení vzájemných vztahů na ose Moskva-Washington, které přinesla ukrajinská krize, je šéf Bílého domu v ruském veřejném prostoru častým terčem vtipů, zhusta spjatých s jeho barvou pleti. Americká strana se proti „rasistickým urážkám“ Baracka Obamy pravidelně ohrazuje, a ani čokoládová Obamka v ní nevzbudila pražádné nadšení.

„Jsme zklamaní (ruskými) médii poháněným antiamerikanismem, který se v Rusku v posledních letech tak rozšířil, především bere-li na sebe podobu diskriminace nebo rasismu,“ podotkl pro agenturu Reuters pod podmínkou anonymity představitel Spojených států.

Výrobce Obamky Slavica se však nařčení z nevybíravých žertů na účet amerického prezidenta brání. Její výrobek je součástí širší produktové řady cílené na děti, proto ony „veselé“ postavičky, uvedla ve svém prohlášení.

„Zmrzlina má různé příchuti a polevy, a symbolizuje tak hlavní rasy naší planety. Jméno zmrzliny musí být zapamatovatelné. Lidem s bohatou představivostí mohou naskočit různé asociace, ale tento výrobek je určen dětem a k politice má daleko,“ vysvětlila Slavica a dodala, že obrázek černošského chlapce na obalu inspiroval nejmenovaný sovětský film.

Navzdory tomu Obamku nakonec přestala vyrábět.

Na plakátech i toaletním papíře

Není to poprvé, kdy si v Rusku vypůjčili amerického prezidenta jako protagonistu marketingové kampaně. V únoru se v tamních městech objevily plakáty, jež varovaly před nebezpečím nikotinismu pomocí fotky kouřícího Baracka Obamy a sloganu „Kouření zabíjí víc lidí než Obama, přestože Obama zabíjí opravdu hodně lidí. Nekuřte, nebuďte jak Obama.“

Sibiřský Krasnojarsk, kde společnost Slavica sídlí, zas nedávno zaujal západní média pozoruhodnou kavárnou věnovanou Vladimiru Putinovi. Stěny podniku krášlí nejen četné portréty vládce Kremlu, ale zároveň i nelichotivé snímky západních politiků. Také Barack Obama zde má své čestné místo: jako potisk na toaletním papíře.

mslMagdalena Slezáková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.