Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové si pochutnávali na čokoládovém Obamkovi. 'Veselý' nanuk se USA nelíbil

Svět

  13:46
MOSKVA - Proslulé ruské zmrzlině vyrostl konkurent. I on pochází z Ruska, na rozdíl od oblíbeného sněhobílého krému v oplatce má však temně hnědou barvu a výmluvný název: Obamka. „Náš výrobek je pro děti a k politice má daleko,“ brání svůj výtvor s usměvavým africkým chlapečkem na obalu krasnojarská firma Slavica.

Obamka - vyrobená z přírodního mléka. foto: Twitter / SlavicaReprofoto

Temnou čokoládou zalitá zmrzlina se skrývá v zářivě modrém obalu s červeně rámovaným nápisem OBAMKA. “Z přírodního mléka“, hlásá hrdě o nanuku, který v ruce drží usměvavý černošský chlapeček s výrazným zlatým kroužkem v levém uchu.

Berličky ruské propagandy: databáze výsměchu a vlastenecká ‚Wikipedie‘

Od prudkého ochlazení vzájemných vztahů na ose Moskva-Washington, které přinesla ukrajinská krize, je šéf Bílého domu v ruském veřejném prostoru častým terčem vtipů, zhusta spjatých s jeho barvou pleti. Americká strana se proti „rasistickým urážkám“ Baracka Obamy pravidelně ohrazuje, a ani čokoládová Obamka v ní nevzbudila pražádné nadšení.

„Jsme zklamaní (ruskými) médii poháněným antiamerikanismem, který se v Rusku v posledních letech tak rozšířil, především bere-li na sebe podobu diskriminace nebo rasismu,“ podotkl pro agenturu Reuters pod podmínkou anonymity představitel Spojených států.

Výrobce Obamky Slavica se však nařčení z nevybíravých žertů na účet amerického prezidenta brání. Její výrobek je součástí širší produktové řady cílené na děti, proto ony „veselé“ postavičky, uvedla ve svém prohlášení.

„Zmrzlina má různé příchuti a polevy, a symbolizuje tak hlavní rasy naší planety. Jméno zmrzliny musí být zapamatovatelné. Lidem s bohatou představivostí mohou naskočit různé asociace, ale tento výrobek je určen dětem a k politice má daleko,“ vysvětlila Slavica a dodala, že obrázek černošského chlapce na obalu inspiroval nejmenovaný sovětský film.

Navzdory tomu Obamku nakonec přestala vyrábět.

Na plakátech i toaletním papíře

Svérázná ruská kampaň: Kouření zabíjí víc lidí než Obama - a to je co říct

Není to poprvé, kdy si v Rusku vypůjčili amerického prezidenta jako protagonistu marketingové kampaně. V únoru se v tamních městech objevily plakáty, jež varovaly před nebezpečím nikotinismu pomocí fotky kouřícího Baracka Obamy a sloganu „Kouření zabíjí víc lidí než Obama, přestože Obama zabíjí opravdu hodně lidí. Nekuřte, nebuďte jak Obama.“

Sibiřský Krasnojarsk, kde společnost Slavica sídlí, zas nedávno zaujal západní média pozoruhodnou kavárnou věnovanou Vladimiru Putinovi. Stěny podniku krášlí nejen četné portréty vládce Kremlu, ale zároveň i nelichotivé snímky západních politiků. Také Barack Obama zde má své čestné místo: jako potisk na toaletním papíře.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!