Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové stále věří, že je Putin zachrání. Má důvěru čtyř pětin lidí

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Z pohledu Západu by měly být dny Vladimira Putina v prezidentském úřadu sečteny, neboť rubl přišel o více než polovinu své hodnoty, hospodářství je v krizi a Putinova agrese vůči Ukrajině učinila z Ruska mezinárodního vyděděnce. Ve čtvrtek to napsala agentura AP s tím, že Rusové nevnímají Putina jako příčinu potíží, ale naopak jako řešení.

Rusové vidí situaci naprosto rozdílně než lidé na Západě. Podle AP za rozdílem jsou odlišné verze reality, které pečlivě vytváří státem kontrolovaná televize, a také to, že Kreml neustále metodicky likviduje každou důvěryhodnou politickou alternativu. AP cituje průzkum, podle něhož Putina podporuje 80 procent Rusů.

ČTĚTE TAKÉ

Z ve čtvrtek vydaného průzkumu amerického střediska NORC pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že Putina nadále podporuje 80 procent Rusů. Anketa rovněž ukázala, že důvěra v ruské hospodářství klesá. To platí obzvláště pro Moskvu, kde si lidé navykli na dovozové zboží a cesty do zahraničí. Všechny tyto dříve běžné věci si ale nyní mnozí kvůli pádu rublu a západním sankcím nemohou dovolit.

Obléhání ruského hradu

Průzkum vznikal od 22. listopadu do 7. prosince, tedy v době, kdy hodnota rublu neustále klesala. Katastrofický pád rublu v tomto týdnu bude mít podle všeho ještě citelnější dopad na spotřebitelské ceny a na životní standard. Nyní zůstává otázkou, zda Putin dokáže přesvědčit Rusy, aby si utáhli opasky. A to ne jen na pár měsíců, ale možná i na několik let, míní AP.

„Rusové vnímají sankce tak, že jsou obléhanou pevností,“ prohlásila nezávislá analytička Maria Lipmanová. „Tento druh mentality neustále šíří ruská televize: Na koho jiného se mimo Putina můžeme spolehnout? Putin je vnímán jako zachránce národa a já myslím, že se tak vidí i sám,“ dodala.

PSALI JSME

Putin se ve čtvrtek chystá předstoupit před novináře v rámci velké výroční tiskové konference. Považuje se podle AP za jisté, že se bude snažit vyslat jasný signál, že má vše pod kontrolou a že vše bude v pořádku. V upoutávce, kterou odvysílala státní televize, je šéf Kremlu obklopen olympijskými sportovci ze Soči, hladí tygří mládě a vítá kosmonauty. „Jsme naprosto schopní dokázat vše sami,“ slibuje divákům.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...