Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruští žoldnéři pracují v Libyi pro Haftara. Nebudeme o nich mlčet, řekl turecký prezident

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: AP Photo

Ankara/Moskva/Tripolis  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že Turecko už nebude mlčet o ruských žoldnéřích přítomných v Libyi, kteří podporují východolibyjské jednotky polního maršála Chalífy Haftara.

Reagoval tím na poznámku Moskvy z pátečního rána, kdy vyjádřila obavy z možného vyslání tureckých vojáků do Libye, kteří by podporovali Haftarovy nepřátele. Informovala o tom agentura Reuters.

V Libyi spolu soupeří o moc dvě vlády. Proti mezinárodně uznávanému kabinetu premiéra Faíze Sarrádže, sídlícímu v metropoli Tripolisu, stojí východolibyjská vláda podporovaná Haftarovou samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA). Ta letos v dubnu zahájila ofenzivu na hlavní město, boje se ale v posledních měsících ocitly na mrtvém bodě.

Obě strany konfliktu i přes zbrojní embargo OSN vojensky podporují jiné státy. Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, zatímco Egypt, Jordánsko a Spojené arabské emiráty zase podle nedávné zprávy expertů OSN podporují Haftarovy síly.

Některá ruská i západní média v minulých měsících informovala, že Haftara v bojích podporují i žoldnéři z takzvané Vagnerovy skupiny. Tu podle mnohých financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina. O jejich přítomnosti už hovořily i Spojené státy, ve zprávě expertů OSN o nich však není zmínka. Moskva své zapojení do konfliktu popírá a tvrdí, že příslušníci Vagnerovy skupiny jsou v Libyi jen jako poradci.

„Skrze skupinu pojmenovanou Vagner doslova pracují jako Haftarovi žoldnéři v Libyi. Vy víte, kdo je platí,“ prohlásil v pátek Erdogan. „Tak to je, a nebylo by od nás správné, abychom vůči tomu všemu dál mlčeli. Doteď jsme dělali, co bylo v našich silách a budeme v tom pokračovat,“ dodal.

Ankara se Sarrádžem v listopadu podepsala dohodu o prohloubení vojenské spolupráce, kterou tripoliský kabinet ve čtvrtek ratifikoval. Turecko už dříve uvedlo, že jednou z možných forem součinnosti je i vyslání tureckých vojáků do Libye, pokud o to Tripolis požádá. Ačkoliv taková žádost zatím do Ankary nepřišla, Erdogan je podle tureckých vládních zdrojů připraven vojska do země vyslat, ačkoliv by to zřejmě vedlo k hlubšímu zapojení států podporujících Haftara do konfliktu.

Rusko v pátek uvedlo, že jej vidina vyslání tureckých vojáků do Libye velice znepokojuje a dodalo, že dohoda mezi Ankarou a Tripolisem pro Moskvu otevírá řadu otázek.

OSN dlouhodobě prosazuje politické řešení konfliktu, které je však podle mnohých analytiků zatím v nedohlednu. Rusko s Tureckem by naopak mohly kvůli přítomnosti svých sil v zemi sehrát zásadní úlohu při utváření budoucího mocenského uspořádání v zemi.

Putin s Erdoganem mají o situaci v Libyi jednat na společném setkání v lednu.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.