Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nízkonákladový terorismus. Útočníci z Londýna se chránili ‚bombami‘ z PET lahví

Svět

  15:59
LONDÝN - Terorismus s nízkými náklady. I tak by se dal popsat útok tří islamistů, kteří v sobotu 3. května najeli v Londýně na mostě přes řeku Temži do lidí. Lze se totiž domnívat, že útočníci při útoku museli šetřit. Při akci například použili podomácku vyrobené falešné opasky s výbušninami, láhve od vína či levné růžové keramické nože, které jsou k dostání například v supermarketu Lidl, vyplývá z fotografií, jež v neděli zveřejnila londýnská policie.

Falešný opasek vytvořený z plastových lahví. foto: Metropolitan Police

Opasky s falešnými výbušninami útočníci vyrobili z plastových láhví. Ty omotali ve stříbrné lepicí pásce a následně připevnili ke koženému opasku. Britská policie opasky prozkoumala poté, co útočníky zastřelila.

Podle velitele protiteroristické jednotky britské metropole Deana Haydona se jedná o případ, který nepamatuje. „Takovou taktiku, kdy by se teroristé snažili vyvolat co největší strach tím, že na sebe připevní falešné výbušniny, jsem ve Spojeném království nikdy neviděl,“ uvedl podle televize CNN Haydon.

Útočníci měli na těle připevněné falešné opasky.

Útočníci měli na těle připevněné falešné opasky.

Opasky, které bylo možné při útoku na útočnících vidět, se prý podle Haydona mohly lidem jevit jako skutečné. Útočníci je pravděpodobně použili proto, aby chránili sami sebe před zastřelením, uvedl dále Haydon.

Kromě opasků policie u útočníků nalezla tři růžové keramické nože. Vyzvala proto veřejnost, aby ji v případě, že o nich něco ví, informovala. Podle informací deníků The Sun a The Mirror se jednalo o nože značky Ernesto, které jsou dostupné například v supermarketu Lidl.

Růžový keramický nůž.

Růžový keramický nůž.

K útokům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, podle Haydona ale nejsou žádné důkazy, že by útočníci - Ital marockého původu Youssef Zaghba, občan Maroka a Libye Rašíd Radván (v anglickém přepisu Rachid Redouane) a Brit pákistánského původu Khuram Shazad Butt - byli řízeni někým jiným, ať už v Británii nebo v cizině.

Londýnští útočníci (zleva): Khuram Butt, Rašíd Radván, Youssef Zaghba.
Automobil, kterým útočníci najeli do lidí.

Podle Haydona byl pravděpodobně vůdcem skupiny Butt, který se v den útoku, pokoušel pronajmout si 7,5tunové nákladní auto. To se mu ale nepodařilo, platba nebyla z blíže neupřesněných důvodů přijata. Butt si nakonec místo nákladního vozu půjčil dodávku značky Renault. Kolem 19:30 SELČ si muži pro dodávku přijeli a vydali se do Zaghbova bytu ve východním Londýně, kde se zdrželi do 18:30. O dvě hodiny později dojeli na most London Bridge, který nejprve dvakrát přejeli, a pak na něm napotřetí zaútočili na kolemjdoucí.

Ve voze policie našla také kancelářské židle, kufr a dva pytle štěrku, což mělo podle Haydona sloužit buď jako zátěž, nebo jako rekvizity, s jejichž pomocí chtěli atentátníci utajit svou teroristickou činnost před přáteli a příbuznými. Kromě toho podle dostupných informací policie našla v autě také takzvaný Molotovův koktejl, výbušninu vytvořenou z láhví, v tomto konkrétním případě od vína.

Masakr v Londýně si vyžádal osm obětí a téměř 50 zraněných, Plán útočníků připomněl loňský červencový útok ve francouzském městě Nice, kde vjel do davu útočník v 19tunovém nákladním automobilu a usmrtil 86 lidí.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat