15. června 2017 9:35, aktualizováno  10:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přístav v Charlestonu v USA vyklidili kvůli špinavé bombě. Byl to falešný poplach

Policejní zásah před kostelem v Charlestonu, kde útočník zastřelil devět lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní zásah před kostelem v Charlestonu, kde útočník zastřelil devět lidí. | foto: Reuters

WASHINGTON Americké bezpečnostní úřady evakuovaly přístav v jihokarolínském Charlestonu kvůli podezření, že na palubě lodě Maersk Memphis může být takzvaná špinavá bomba, tedy nálož obsahující radioaktivní materiál. Poplach byl po několika hodinách odvolán poté, co byla loď důkladně prohledána.

Pobřežní stráž v tiskovém prohlášení sdělila, že na možnou hrozbu byla upozorněna ve středu ve 20:00 místního času (čtvrtek 02:00 SELČ), což bylo podle portálu vesselfinder.com zhruba dvě hodiny před očekávaným připlutím lodi. Po několika hodinách bylo nebezpečí odvoláno a policie oznámila, že zadržela oznamovatele. Ten je nyní vyslýchán bezpečnostními úřady.

Rejdařská společnost Maersk Line uvedla, že americká pobřežní stráž ji o povaze nebezpečí informovala, firma proto ihned nechala loď vyklidit. „Plavidlo bylo okamžitě evakuováno, posádka je v bezpečí a na pevnině. Plně spolupracujeme s úřady, které situaci řeší,“ uvedla společnost v prohlášení.

Policie důkladně prohledala nákladní kontejnery, ve kterých mohla bomba být.

Kontejnerová nákladní loď Maersk Memphis připlula do Charlestonu z amerického přístavu v Newarku, předtím podle webu Maersk Line kotvila mimo jiné v ománském přístavním městě Salála.

Špinavá bomba je výbušnina, jejíž hlavním smyslem je radioaktivní zamoření oblasti výbuchu. Skládá se z radioaktivního materiálu (například vyhořelé palivo z jaderné elektrárny) a trhaviny, která tento materiál při výbuchu rozpráší do širokého okolí.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz