Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

S Floydem zacházel zvlášť krutě, rozhodl soudce. Expolicistovi Chauvinovi hrozí třicet let za mřížemi

Bývalý policista Derek Chauvin v momentě, kdy padl odsuzující verdikt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý policista Derek Chauvin v momentě, kdy padl odsuzující verdikt. | foto: Reuters

Minneapolis Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala ve středu agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

Cahill uvedl, že Chauvin zneužil svých policejních pravomocí, když loni v květnu Floyda zatýkal, a že s ním zacházel zvlášť krutě. Floydova smrt krátce po Chauvinově tvrdém zákroku spustila masivní vlnu protestů ve stovkách amerických měst, jejíž ozvěny dorazily i do řady dalších zemí světa.

Bývalý policista byl v dubnu shledán vinným ze dvou různě závažných obvinění z vraždy a ze zabití. Podle zákonů státu Minnesota nicméně dostane trest pouze za nejzávažnější zločin. Za ten by měl dostat 12 a půl roku vězení. Cahill by za normálních okolností mohl rozhodnout o maximálně 15letém trestu. Uznání přitěžujících okolností tuto horní hranici ale výrazně zvyšuje.

Prokuratura během procesu tvrdila, že Chauvin zasluhuje výjimečný trest, protože byl Floyd při zatýkání zvláště zranitelný a expolicista mu klečel na krku ještě několik minut poté, co zatýkaný upadl do bezvědomí. Tvrdila rovněž, že Chauvin již při zákroku tušil, že Floyd nemá hmatatelný puls.

Obžaloba rovněž prohlásila, že Chauvin způsobil Floydovi zbytečně mnoho bolesti, způsobil psychologickou újmu jemu i kolemjdoucím a svůj zákrok provedl před zraky dítěte. Podle prokuratury rovněž zneužil svého postavení policisty.

Cahill uznal všechny tyto argumenty až na ten, že byl Floyd zvláště zranitelný. Obhajoba se přitom proti uznání přitěžujících okolností ohrazovala s tvrzením, že Chauvin jednal v mezích svých pravomocí a že postupoval náležitě vzhledem k tomu, že byl Floyd statné postavy a policistům se v začátcích konfrontace vzpouzel.

Ať již v kauze padne jakýkoliv rozsudek, v Minnesotě platí pravidlo, že si odsouzený s dobrým chováním odslouží dvě třetiny svého trestu ve vězení a zbytek v podmínce na svobodě. Expolicista čelí rovněž dalším federálním obviněním z porušení občanských práv Floyda a 14leté dívky, proti které zakročil při zatýkání v roce 2017. Pokud by byl odsouzen i v tomto případu, odpykával by si oba tresty současně.

Tři další policisté, kteří se účastnili zatýkání Floyda, čelí obviněním z napomáhání vraždě a napomáhání zabití. Před soudem stanou v srpnu.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...