Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

San Francisco chce zakázat e-cigarety. Dokud nebude jasné, jaký mají vliv na zdraví

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

San Francisco Úředníci v San Francisku navrhli nový zákon zakazující prodej elektronických cigaret a to do té doby, než americká vláda vyhodnotí dopad jejich užívání na lidské zdraví.Podle všeho se jedná o první zákon ve Spojených státech, který se snaží omezit rostoucí počet mladých a zejména nezletilých uživatelů e-cigaret.

Kritici oponují, že nebude snadné zbavit se závislosti na nich. 

Zákon by bránil ve výrobě, prodeji i distribuci tabákových výrobků na městských prostranstvích a cílí zejména na prodej e-cigaret v přístavní městské části Molo 70. Tam má obchod i největší americká tabáková společnost Juul. Především té by měla chystaná změna legislativy zabránit v rozšiřování tabákových výrobků. 

„Předtím, než je nový výrobek uveden na trh, má podle zákona Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povinnost přezkoumat a zhodnotit dopad na lidské zdraví. Z nevysvětlitelných důvodů Úřad (FDA) selhává, pokud jde o e-cigarety,“ řekl advokát města Dennis Herrera agentuře Reuters.  Dodal také, že San Francisco, Chicago a New York se připojily k dopisu kontrolnímu úřadu s požadavkem, aby prozkoumal účinky e-cigaret na veřejné zdraví. 

V minulém týdnu Úřad pro kontrolu potravin a léčiv navrhnul pokyny, podle kterých mají tabákové společnosti zažádat do roku 2021 o zhodnocení svých produktů. Původní termín byl již srpen 2018, podle kontrolního orgánu ale bylo potřeba více času na přípravu.

Už dříve v březnu nicméně Úřad pro kontrolu potravin a léčiv nastínil plány na snížení prodeje ochucených e-cigaret a tím zpomalení nárůstu dospívajících, kteří těmto nikotinovým výrobkům propadají. 

Vaping je u nezletilých čím dál populárnější, firmy lákají ochuceným tabákem

Americké agentura pro kontrolu nemocí a prevence uvádí, že se počet teenagerů, kteří přiznali, že „v posledních 30 dnech“ užili tabákových výrobků, zvedl o 36 procent mezi lety 2017 a 2018 - z 3,6 milionu uživatelů na 4,9 milionu. Agentura to přisuzuje nárůstu užívání elektronických cigaret, uvádí BBC.

Podle aktivistů, kteří jsou proti vapingu (užívání elektronických cigaret) ale korporace záměrně cílí na mladé lidi tím, že nabízí aromatizované produkty.

San Francisco se loni stalo prvním americkým městem, které zakázalo aromatické tabáky a tekuté náplně do elektronických cigaret. Zároveň se snaží předejít užívání elektronickcýh cigaret např. na dětských hřištích. 

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...