21. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

San Francisco chce zakázat e-cigarety. Dokud nebude jasné, jaký mají vliv na zdraví

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

San Francisco Úředníci v San Francisku navrhli nový zákon zakazující prodej elektronických cigaret a to do té doby, než americká vláda vyhodnotí dopad jejich užívání na lidské zdraví.Podle všeho se jedná o první zákon ve Spojených státech, který se snaží omezit rostoucí počet mladých a zejména nezletilých uživatelů e-cigaret.

Kritici oponují, že nebude snadné zbavit se závislosti na nich. 

Zákon by bránil ve výrobě, prodeji i distribuci tabákových výrobků na městských prostranstvích a cílí zejména na prodej e-cigaret v přístavní městské části Molo 70. Tam má obchod i největší americká tabáková společnost Juul. Především té by měla chystaná změna legislativy zabránit v rozšiřování tabákových výrobků. 

„Předtím, než je nový výrobek uveden na trh, má podle zákona Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povinnost přezkoumat a zhodnotit dopad na lidské zdraví. Z nevysvětlitelných důvodů Úřad (FDA) selhává, pokud jde o e-cigarety,“ řekl advokát města Dennis Herrera agentuře Reuters.  Dodal také, že San Francisco, Chicago a New York se připojily k dopisu kontrolnímu úřadu s požadavkem, aby prozkoumal účinky e-cigaret na veřejné zdraví. 

V minulém týdnu Úřad pro kontrolu potravin a léčiv navrhnul pokyny, podle kterých mají tabákové společnosti zažádat do roku 2021 o zhodnocení svých produktů. Původní termín byl již srpen 2018, podle kontrolního orgánu ale bylo potřeba více času na přípravu.

Už dříve v březnu nicméně Úřad pro kontrolu potravin a léčiv nastínil plány na snížení prodeje ochucených e-cigaret a tím zpomalení nárůstu dospívajících, kteří těmto nikotinovým výrobkům propadají. 

Vaping je u nezletilých čím dál populárnější, firmy lákají ochuceným tabákem

Americké agentura pro kontrolu nemocí a prevence uvádí, že se počet teenagerů, kteří přiznali, že „v posledních 30 dnech“ užili tabákových výrobků, zvedl o 36 procent mezi lety 2017 a 2018 - z 3,6 milionu uživatelů na 4,9 milionu. Agentura to přisuzuje nárůstu užívání elektronických cigaret, uvádí BBC.

Podle aktivistů, kteří jsou proti vapingu (užívání elektronických cigaret) ale korporace záměrně cílí na mladé lidi tím, že nabízí aromatizované produkty.

San Francisco se loni stalo prvním americkým městem, které zakázalo aromatické tabáky a tekuté náplně do elektronických cigaret. Zároveň se snaží předejít užívání elektronickcýh cigaret např. na dětských hřištích. 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!