13. dubna 2018 13:06, aktualizováno  17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve švýcarských Alpách se ztratil německý miliardář a majitel OBI. Rodina se vzdala naděje na jeho záchranu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Karl-Erivan Haub během konference v Muilheimu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karl-Erivan Haub během konference v Muilheimu. | foto: ČTK

BERN  Rodina německého miliardáře Karla-Erivana Hauba, který v sobotu zmizel v oblasti alpského štítu Matterhorn, se už vzdala naděje na jeho záchranu. Podle agentury AP to v pátek oznámila prostřednictvím skupiny Tengelmann, jejímž je Haub výkonným ředitelem. Agentura DPA přitom předtím informovala, že švýcarští záchranáři obnovili pátrání po Haubovi poté, co museli ve čtvrtek kvůli nepříznivému počasí záchranné akce přerušit. Naděje, že Hauba najdou živého, je i podle DPA prakticky nulová.

Haub je výkonným ředitelem skupiny Tengelmann, do které patří třeba i hobbymarkety OBI či prodejny textilu KiK. Pohřešován je od soboty, kdy coby vášnivý skialpinista vyrazil sám do hor na lyže.

Tengelmann v pátek jménem rodiny uvedla, že už není naděje na Haubovu záchranu po týdnu „v extrémních klimatických podmínkách ledovcové oblasti“. Záchranáři po něm pátrali několik dní v rozsáhlé oblasti pod vrcholem hory Matterhorn na italské i švýcarské straně hranice.

„Hned vyrážíme s vrtulníky a pátracími skupinami,“ řekl v pátek ráno agentuře DPA šéf záchranářů z Zermattu Anjan Truffer. Zhruba dvacítka záchranářů bude podle něj pátrat v pátek na švýcarské i italské straně hranice. Oblast, kterou prohledávají, má 240 čtverečních kilometrů.

Haub měl pouze lehké sportovní oblečení, několik dní by nepřežil

Šance najít 58letého Hauba živého jsou podle DPA prakticky nulové. Ve středu hlavní zdravotník zermattských záchranářů hovořil o „minimální“ šanci. Podle něj se dá s dobrým vybavením přežít v oblasti, ve které se Haub ztratil, několik dní. Miliardář ale měl jen lehké sportovní oblečení a větrovku.

Do skupiny Tengelmann, kterou Haub vede, patří mimo jiné hobbymarkety OBI či prodejny textilu KiK, které působí také v Česku. Kdysi skupina vlastnila také diskontní řetězec Plus. Karl-Erivan Haub převzal v roce 2000 vedení rodinného podniku po svém otci Erivanovi, který zemřel letos v březnu.

Podle časopisu Wirtschaft je Tengelmann v první desítce největších rodinných podniků Německa. Časopis Manager-Magazin v loňském roce majetek rodiny Haubových odhadl na 4,2 miliardy eur (106 miliard korun). Podle časopisu Forbes patří k nejbohatším rodinám na světě.

ČTK
  • 2Diskuse