25. července 2019 15:42, aktualizováno  15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sánchezova španělská vláda nezískala důvěru, zemi hrozí další předčasné volby

Pedro Sanchez. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pedro Sanchez. | foto: Reuters

MADRID Španělský parlament ve čtvrtek nevyslovil důvěru vládě premiéra Pedra Sáncheze. Tento výsledek se očekával vzhledem k tomu, že se Sánchezovi socialisté nedokázali dohodnout na podpoře kabinetu se stranou Unidas Podemos. Země se tak přiblížila k možnosti dalších předčasných voleb.

Nicméně vůdce strany Podemos Pablo Iglesias podle agentury Reuters ještě před hlasováním zákonodárného sboru vyzval Sáncheze, aby v jednáních s jeho stranou pokračoval a Španělsko k novým volbám ještě nesměřoval. Nyní je na premiérovi, zda se pokusí důvěru získat při dalším hlasování sněmovny v září, či půjde cestou voleb, které by se zřejmě konaly v listopadu.

Iglesias ve svém vystoupení před hlasováním Sánchezovi pro další jednání mimo jiné navrhl, že je ochoten ustoupit od svého požadavku, aby formace Podemos dostala ministerstvo práce.

Iglesiasova strana tvrdí, že jednání ztroskotala vinou socialistů, kteří odmítali její návrhy na obsazení některých ministerstev zástupci Podemosu. Naposledy strana například upustila od požadavku získat ministerstvo financí a místo toho chtěla resort práce. Ale socialisté nepřistoupili ani na tuto nabídku.

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz