130 let

Diskuze

Sankce mohou vehnat Rusko do náruče Číny, píše ruský tisk

Ukrajinská krize povede ke geopolitickým posunům nejen v Evropě, ale i v Asii. Sankce a odchod západních investorů totiž přinutí Rusko zlepšit vztahy s východními sousedy a ve střednědobém výhledu se Asie může stát hlavním odbytištěm ruského zboží, zdrojem kapitálu a technologií. Píše o tom ruský časopis Kommersant-Vlasť.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

6. 4. 2014 9:13
Země,která stojí

na75% vývozu surovin ,10% zbraně a zbytek ostatní, je asi ekonomicky sině zranitelná a Putin to ví. Obrátit šmahem 75+10% ( zbytek Čína nepotřebuje má svoje) strategického zboží na východ s úsměvem a přijít o tech. špičkově technologie, které nemá ani Čína, Indie, Arabský svět, jižní Amerika,Afrika ? Dnes se Arabové topí ve zlatě a" naftodolarech" jako Rusové v "naftorublech" na jak dlouho? Ono vše špatné je pro něco dobré ,najdou se nové technologie nezávislé na naftě a zemní plyn se bude těžit a už se získává pomalu jinak. Nakonec ti přehlížení a někdy i nenáviděni "amíci" zase budou svojí technologií zachraňovat Evropu (nás asi ne my se dobrovolně vrátíme do náručí Ruska)

0 0
možnosti

24. 3. 2014 19:09
Dovolím si připomenout, že Rusko - na rozdíl od USA,

které ještě nemají ani jediný terminál na zkapalňování plynu a tedy výrobu LNG a přes veškeré zprávy o břidličném plynu jsou čistým dovozcem, už terminál provozuje na Sachalinu a úspěšně zásobuje Japonsko. Další terminál na poloostrově Jamal se staví, první linka má začít fungovat koncem r. 2016, další dvě pak postupně 2017 a 2018. Využívat se bude Severní mořská cesta, tedy krátká trasa jak do Asie, tak do Evropy.

Nedávno spustili Rusové i ropný terminál v Nachodce, zásobovaný z nově otevřených nalezišť na Sibiři. Jedna větev ropovodu, který zásobuje Nachodku, jde taky do Číny.

Výstavba ropovodu nebo plynovodu je poměrně rychlá, hlavně když se nemusejí zajímat o "farmářky Havránkové", které nejvíc zpomalují jakoukoli stavbu nejen v Česku. Na Sibiři se nevyskytují.

0 0
možnosti

24. 3. 2014 22:48
pokud je ta stavba tak rychlá a jednoduchá

... potom mi není jasné, proč v tom po dobu osmi let příliš nepokročili :) ... Nord Stream, který si pohlídali Němci už dávno funguje, uvidíme co bude, osobně jsem toho názoru, že ekonomika tak silně závisející na jednom odvětví to těžko ustojí, navíc mají ti rusové trochu zvláštní přístup a už jsem to tu psal ... Gazprom má masivní podporu KHL v kolonce "investiční" a mluvíme o stovkách milionů dolarů,na plynovod už jaksi nezbylo :)

0 0
možnosti

J. Čech 849

24. 3. 2014 16:53
Ve všem je ekonomika

Vehnat je tam nemohou. Již tam jsou. A vzhledem k zadlužení USA v číně na tom jsou dobře. Čína jako největší věřitel USA má tím pádem i největší páky na rozhodování všeho o čem rozhodne USA. Tak je to i v tom nejnižším žebříčku života. Dlužíš-li někomu, musíš jej poslouchat. Pokud ne, se zlou se potážeš. První co zjíšťují bezpečnostní prověrky jsou údaje komu dlužíte a kdo vás tedy může ovládat.

0 0
možnosti

24. 3. 2014 17:07
Re: Ve všem je ekonomika

Jarouš Rusák zase slintaj blahem, že zase můžeme být satelitem rusáků a Číňanů... Kde se to v lidech bere, chtít být sluhou a vazalem... Asi se mu líbí bičování, to von Jarouš bude asi so SM!

0 0
možnosti

24. 3. 2014 16:49
prosté

Svět hladoví pi surovinách. Když nekoupí Západ tak koupí Východ.

Nutit Rusy do úzké spolupráce s Čínou je hloupost.

Právě proto se dá předpkládat, že to naši vůdci provedou. Kvůli polostrovi, který je Ruský od 18. století.

Naši vůdci bojují minulé války ale muslimskou populační invazi do EU nevidí !

0 0
možnosti

24. 3. 2014 19:21
Myslím, že se Rusové neboudou ptát EU,

s kým mají obchodovat. A jak to dopadne se sankcemi, myslím, jasně ukázalo to, že v den jejich vyhlášení tři západoevropské plynařské společnosti podepsaly dohodu s gazpromem o South Streamu.

Neříkám to rád, nelíbí se mi, když rozhodují nevolení - ale vedení těchto firem si už "své" politiky pohlídá a případně jim vymění názory. Obchod vládne světem a prachy jsou prazáklad kapitalismu. Takže sankce budou právě takové, aby těm firmám neublížily. Pokud někomu - tak nám.

0 0
možnosti

24. 3. 2014 16:23
už to začalo

Četl jsem článek jak německé firmy potichu stahují z Ruska miliardy svých dřívějších zisků, které tam měly připravené na další investice. Německo se podílí na exportu EU do Ruska 30%, my necelými 4%. Už stávající sankce přináší i hospodářské škody výměně EU-Rusko a ztrátu vzájemné důvěry. Rusko coby menší země tím trpí více, ale Rusko je pro státy EU jedna z mála možností obchodní expanze při jinak nasycených trzích. Bylo by žádoucí se snažit o normalizaci vztahů.

0 0
možnosti

24. 3. 2014 16:22
píše se tam o tom

... i když velmi opatrně už skoro měsíc, myslím tedy v Rusku, jen bych dodal, že na čínsko-ruské hranici se ze strany jedné tísní cca 120 milionů číňanů a na straně druhé necelých 8 milionů rusů, z toho jen cca 1,5 milionů rusů etnických, o loajalitě té asijské většiny bych si dovolil i pochybovat, ale budiž ... každopádně ty problémy se tam řetězí rok za krokem, bude chyba pokud v tom jednou budou stát rusové sami, nicméně sami si určují svůj osud :)

0 0
možnosti

D. Inzenyr

24. 3. 2014 17:15
Re: píše se tam o tom

Prave proto buduje Vladimir Vladimirovic novy Euroasijsky Svaz, nastupce SSSR. Bude to neco jako EU, jen to nepovede maoista a nebude se tam vse prerozdelovat a urcovat, co je a co neni maslo. Maslo totiz bylo, je a bude - volej :-)

0 0
možnosti

24. 3. 2014 16:04
a tak se Moskali vrátí tam, kam patří

do Asie...

:-P

0 0
možnosti

24. 3. 2014 16:02
Tuto stať zajisté musel psát nepřítel Putinovy Rassíji

nejspíše nějaký Banderovec-fašista-neonacista-zaprodanec-ztroskotanec

0 0
možnosti

D. Inzenyr

24. 3. 2014 17:17
Re: Tuto stať zajisté musel psát nepřítel Putinovy Rassíji

Psal to nekdo, kdo zoufale surfoval ruskymi novinami a blogy a nasel po usilovnem hledani aspon neco, z ceho se da vyrobit katastroficky scenar. A o tom to je.

0 0
možnosti