Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy: prosazování syna do funkce byla chyba

Svět

  14:10
PAŘÍŽ - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přiznal, že byla chyba chtít protlačit svého syna Jeana do čela největší podnikatelské čtvrti v zemi - pařížské La Défense. Podle dnešního vydání deníku Le Figaro to prezident připustil s tím, že záležitost vyvolala ostrou polemiku.

Jean Sarkozy

Třiadvacetiletý Jean Sarkozy, který studuje teprve druhým rokem práva, usiloval o to stanout v čele státní společnosti EPAD, která La Défense spravuje. Kandidatura prezidentova syna do tak vysoké a prestižní funkce obsazované podstatně zasloužilejšími osobnostmi ovšem ve Francii vyvolala ostré reakce, proti se podle výzkumů mínění stavěla většina Francouzů.

Nakonec proto Jean Sarkozy koncem října oznámil, že od svého záměru ustupuje.

Nicolas Sarkozy, který se dostal do poloviny svého pětiletého funkčního období, původně prohlašoval, že za svým synem stojí. Také kritiku zaměřenou proti Jeanovi Sarkozymu pojímal jako úmyslné útoky proti sobě samotnému.

La Défense soustřeďuje 200.000 pracovních míst a přes tři miliony metrů čtverečních kanceláří, z nichž mnohé patří sídlům velkých francouzských podniků a bank jako Total či Société Générale. Nicolas Sarkozy se v rámci své kariéry podílel na budování čtvrti a v letech 2005 a 2006 ji i řídil.

Sarkozy podle dnešního článku připustil i další chyby. Jednou z nich prý bylo, že strávil dovolenou na jachtě svého miliardářského přítele Vincenta Bollorého krátce po vítězství v prezidentských volbách v roce 2007. Stejně jako využití podnikatelova soukromého tryskáče pro výlet do Egypta s manželkou Carlou Bruniovou-Sarkozyovou média kritizovala, protože tím vyvstávaly spekulace, co Bolloré může získat za protihodnotu.

Sarkozy také vnímá výrazný pokles své popularity. Podle posledních anket jej kritizují dvě třetiny voličů. Podle něj jde ale o zákonitý jev a v minulosti bylo prý hůře.

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...