Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Můj život, moje dílo, můj skútr: Sarkozyho syn vydává paměti

Lidé

  13:49
PAŘÍŽ - Není sice nejstarší, ale za svůj život už vystřídal několik vysokých postů, o kterých jeho mnohem starší kolegové mohou jenom snít. Řeč je o 23letém synovi francouzského prezidenta Jeanovi Sarkozym. Jednoduchý název Ma vie, mon ouvre, mon scooter („Můj život, moje dílo a můj skútr“), tak je pojmenována nejnovější kniha o životě četnými kritiky označovaného jako protekčního synka Sarkozyho juniora. Není to ale klasická kniha pamětí, je to spíše životopis.

Na vrcholu. Jean Sarkozy se v říjnu zúčastnil voleb do EPAD. foto: Reuters

A autorem není ani tak úplně Jean Sarkozy... Jedná se totiž o čistou satiru. Z mladého privilegovaného prezidentského synátora, který usiloval například o takový post, jako je ředitelské místo státní společnosti EPAD spravující La Défense, si tedy poněkud "utahuje".

Obětoval jsem vlasy, skútr, svou pýchu...
Kniha "pamětí" nese podtitul "Falešné vzpomínky prince Jeana". Podle internetového serveru France Soir mladý student druhého ročníku právnické fakulty totiž nikdy nepřestane vyvolávat posměch mezi lidmi.

Je to soubor koláží, které se strefují například i do samotného Nicolase Sarkozyho. "Jean" ho v jedné pasáži obviňuje z toho, že mu v kauze La Défense nepomohl. "Obětoval jsem vlasy, skútr, svou pýchu," rozčiluje se v knize.

Téměř stopadesátistránkové dílo za jedenáct eur vyšlo včera. Na pultech knihkupectví by se mělo objevit ještě v průběhu tohoto týdne. Nakladatelství si už kvůli jejímu "autorovi" slibuje velké tržby. "Je to kniha v nejčistší tradici satiry," tvrdí editor Marc Grinsztajn před případnou kritikou. Sám "princ Jean" ještě na nové dílo oficiálně nereagoval.