21. září 2012 22:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sarkozy se vrací na mezinárodní politickou scénu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohrál v nedělním druhém kole voleb a kterému za týden končí jeho mandát, se prý vrátí k advokátní praxi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který prohrál v nedělním druhém kole voleb a kterému za týden končí jeho mandát, se prý vrátí k advokátní praxi. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy se rozhodl vytvořit nadaci, jejíž náplní bude zasahovat ve významných mezinárodních otázkách s cílem prosazovat demokracii a lidská práva. Sdělil to francouzský esejista, ekonom a filozof Guy Sorman, který podle agentury AFP patří k Sarkozyho známým.

Nadace bude po vzoru těch, které ve Spojených státech vedou někdejší prezidenti Bill Clinton či James Carter, s nimiž Sarkozy projekt konzultoval.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je rozhodnut. V nadcházejících týdnech zahájí pro Francii zcela novou iniciativu, která zde podle mne chyběla," řekl Sorman v rozhlasové stanici Europe 1. Lze podle něj očekávat, že Sarkozy prostřednictvím nadace bude například intervenovat v konfliktech jako je ten, který zmítá Sýrií.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK