10. ledna 2018 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saúdská policie zatkla muže, kteří se údajně účastnili svatby homosexuálů

Saúdská policie zatkla muže, kteří se údajně účastnili homosexuální svatby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saúdská policie zatkla muže, kteří se údajně účastnili homosexuální svatby. | foto: Twitter, BBC

RIJÁD Policie v Saúdské Arábii zatkla několik mladých mužů, kteří se podle úřadů zúčastnili svatby homosexuálů. Video, kde několik mladíků jde v řadě ve dvojících a jeden z nich má dlouhý svatební závoj, bylo zveřejněno na internetu. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Policie v pondělí večer oznámila, že identifikovala muže, který se oblékl do ženského oděvu, a další účastníky akce. Jejich případy byly předány prokuratuře. Jména podezřelých úřady nezveřejnily a neoznámily ani výši trestu, který jim hrozí. Incident se stal v Mekce v pátek.

Saúdská Arábie nemá zákony týkající se homosexuality a genderové identity. Soudci nicméně případy mimomanželského pohlavního styku, homosexuálního styku a dalších podle saúdskoarabských úřadů „nemorálních“ aktů, posuzují na základě islámského práva, uvádí organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Loni v únoru bylo v Saúdské Arábii zadrženo 35 Pákistánců, včetně několika transgenderů. Jeden z nich zemřel ve vazbě, údajně následkem mučení. Rijád však tvrdí, že smrt v tomto případě způsobil infarkt.

ČTK
J. Nový A co my s tím? 10:26 10.1.2018

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.