Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sedmý premiér za 11 let. Austrálie bude mít opět nového předsedu vlády

Svět

  10:25
CANBERRA - Ministr státní pokladny Scott Morrison se stane novým australským premiérem místo Malcolma Turnbulla, který ztratil podporu klíčových ministrů vládnoucí Liberální strany. Oznámila to agentura Reuters. Morrison vyhrál tři dny trvající zápolení o post vůdce liberálů, který Turnbull opustil.

Scott Morrison se stane australským premiérem. foto: Reuters

Dosavadní premiér a šéf liberálů čelil delší dobu vnitrostranické opozici kvůli klesající popularitě strany a kvůli energetické a daňové politice. O podporu Turnbull definitivně přišel ve čtvrtek, kdy ho opustila trojice ministrů označovaná médii za jeho dosavadní klíčové stoupence. O novém vůdci strany a předsedovi vlády musela rozhodnout dnešní schůze stranického vedení.

Soupeři Morrisona, který je považován za Turnbullova stoupence, byli bývalý ministr vnitra Peter Dutton a ministryně zahraničí Julie Bishopová. Liberálové jsou hlavní stranou vládnoucí konzervativní koalice a příští rok v květnu je čekají parlamentní volby. Podle průzkumů strana v popularitě zaostává za opozičními labouristy.

Předseda vlády v minulých dnech pohrozil, že v případě ztráty pozice v čele strany rezignuje na svou poslaneckou funkci. Vláda drží v současnosti v zákonodárném sboru většinu rozdílem jediného mandátu a při doplňovacích volbách by o ni mohla přijít.

Austrálie prochází od roku 2007 obdobím politické nestability, během něhož žádný premiér nevydržel ve funkci po celé tříleté období. Všichni se stali oběťmi vnitrostranických pučů, zatím naposledy Turnbullův předchůdce Tony Abbot v roce 2015.

Autor: