19. dubna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf maďarského plavání si prý objednal vraždu. Policie ho zadržela po 20 letech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tamás Gyárfás. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tamás Gyárfás. | foto: Twitter.com/ @sasimre1960

BUDAPEŠŤ Když byl před dvěma desítkami let zavražděn na rušné křižovatce v Budapešti mediální magnát János Fenyő, země byla v šoku. Policie sice našla vraha, toho, kdo si vraždu objednal, už ale ne. Nyní se to však může změnit – v úterý agentura MIT oznámila, že policisté zadrželi bývalého šéfa maďarské plavecké federace, jenž je z objednání vraždy podezřelý.

Zatčeným je 69letý Tamás Gyárfás, který v letech 1993 až 2016 vedl maďarskou plaveckou federaci a dnes působí jako člen osmičlenné exekutivy v Mezinárodní plavecké federaci (FINA). V minulosti navíc zasedal i­ v ­maďarském olympijském výboru. Plavání je přitom spolu s­ upadajícím fotbalem jedním z­ nejpopulárnějších sportů v­ zemi.

Gyárfás byl ale zároveň po pádu železné opony jednou z klíčových postav maďarské mediální scény. Stal se totiž producentem i občasným moderátorem populární ranní televizní show Napkelte (Svítání). O napjatých vztazích obou mužů vědělo celé Maďarsko.

Gyárfásův advokát Ján Banáti uvedl, že se jeho klient k ničemu nepřiznal a­ policie ho bude muset po 72 hodinách ve vazbě propustit.

Zavražděný Fenyő pracoval několik let jako fotograf, po pobytu ve Spojených státech se v roce 1987 vrátil a otevřel si řetězec videopůjčoven a postupně budoval mediální dům. Vlastnil několik celostátně vydávaných časopisů, noviny i televizní kanál.

Střílel Slovák

Dne 11. února 1998 pozdě odpoledne byl zastřelen v centru maďarské metropole, když zastavil na křižovatce na červenou. Vražednou zbraní byl policií později nalezený samopal chorvatské výroby. 

Vražda známého magnáta zemi šokovala a ­média spekulovala o motivech, které se nejvíce pojily s Fenyővými podnikatelskými aktivitami, ať už legálními, či údajně ilegálními.

Za vraždu byl nakonec odsouzen jen její vykonavatel, slovenský občan Jozef Roháč. Soud ho loni poslal na doživotí za mříže. Nyní policie informovala, že v minulém měsíci vypovídal jeho padesátiletý spoluvězeň Tamás Portik, který byl odsouzen ke 13 letům vězení za objednání vraždy v­ podsvětí. Policie má údajně k­ dispozici odposlechy telefonátů mezi Portikem a Gyárfásem a domnívá se, že Portik mohl vraždou pověřit Roháče.

Podezřelý Gyárfás rezignoval na funkci šéfa plavecké federace v listopadu 2016, jen pár měsíců předtím, než Maďarsko hostilo světový plavecký šampionát, největší sportovní akci v dějinách země.

Kampaň proti němu tehdy vedla trojnásobná olympijská vítězka Katinka Hosszúová, jež ho označila za „nejškodlivější faktor“ maďarského plavání.

rokMilan Rokos, Reuters
  • 0Diskuse