19. září 2018 11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podivná výhra ‚Putinova‘ kandidáta, -5 hlasů pro soupeře. Šéfka volební komise chce zrušit výsledek voleb

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Kandidát na gubernátora Andrej Isčenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na gubernátora Andrej Isčenko | foto: Reuters

MOSKVA Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová ve středu navrhla zrušit výsledky voleb gubernátora v Přímořském kraji na Dálném východu jako neplatné. V tomto klání dlouho vedl opoziční komunista, ale místní úřady nakonec vyhlásily vítězem stávajícího gubernátora těšícího se přízni Kremlu.

Oba soupeři, gubernátor Andrej Tarasenko a komunistický kandidát Andrej Iščenko, se vzápětí vzájemně obvinili z podvodů a falšování, Iščenkovi přívrženci demonstrovali. Skandální volby vyvolaly v Rusku velkou pozornost. Ústřední volební komise se proto rozhodla odložit vyhlášení konečných výsledků, dokud nevyšetří všechny stížnosti.

„Kvůli tomu, že v současnosti už nelze spolehlivě určit, kdo získal více hlasů, soudím, že za těchto okolností nelze důvěryhodně stanovit výsledky voleb gubernátora,“ řekla Pamfilovová. Doufá, že na tomto závěru se shodnou i její kolegové a doporučí místním úřadům uznat celé volby za neplatné. Nové volby by pak měly být vyhlášeny za tři měsíce.

Kamenem úrazu se podle ní stalo 13 volebních obvodů, kde už není možné s jistotou stanovit, jak vlastně voliči hlasovali. V těchto obvodech mohlo odhlasovat až 24 000 voličů, zatímco Tarasenko údajně vyhrál volby s převahou přibližně 7000 hlasů.

Zatímco Tarasenko označil zrušení výsledků voleb za správné, Iščenko návrh Pamfilovové odmítl. „To je naprosto absurdní. Proč by se to mělo udělat? Ne, nesouhlasím s tím. Zvolili mě gubernátorem,“ řekl agentuře TASS.

Média si všímají, že během počítání volebních výsledků došlo k podivné situaci. Po zpracování 97,87 % hlasů tabulka s výsledky nebyla aktualizována téměř hodinu. Během této doby, po sečtení 99,03 % volebních lístků, se počet hlasů pro Iščenka nečekaně snížil o 5 hlasů, zatímco u Tarasenka narostl o 13,5 tisíce, což umožnilo kandidátovi ze strany Jednotného Ruska vybojovat první místo, upozorňuje britský server Independent. Média tak zaznamenala fenomenální nárůst počtu hlasů pro Tarasenka. Po zpracování 99,1 % hlasů se přitom výhra pro Iščenka stala matematicky nemožnou.

ČTK, Lidovky.cz
  • 18Diskuse