Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šel si po práci jen koupit jídlo, říká o Čechovi zavražděném v Londýně jeho spolubydlící

Roman Blažovič byl spolubydlící zabitého Zdeňka M. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Blažovič byl spolubydlící zabitého Zdeňka M. | foto: Facebook - Roman Blažovič

PRAHA Jedenatřicetiletý Čech Zdeněk M. byl v noci ze středy na čtvrtek v Londýně zabit jen několik desítek metrů od místa, kde bydlel téměř devět let. „Šel si po práci jen koupit jídlo a začali se s ním hádat sedmnáctiletí teenageři,“ popsal serveru Lidovky.cz jeho dlouholetý spolubydlící Roman Blažovič.

Lidovky.cz: Jak dlouho jste znal Zdeňka M.?

My jsme spolu bydleli šest let a znali jsme se ještě déle.

Lidovky.cz: Jaký byl?

Roman Blažovič se svým spolubydlícím a přáteli

Roman Blažovič se svým spolubydlícím a přáteli, včetně Zdeňka M. (vlevo)

Nejlepší člověk, jakého jsem poznal. Každému pomáhal, nikdy nikomu neublížil, nezůstal lhostejný, když se dělo něco špatného. Prostě nejlepší kamarád. Byl pracovitý, měl vynikající práci a vynikající budoucnost před sebou. Měl velké plány a chtěl se vrátit do Česka, kde si chtěl založit rodinu. Zdeněk měl stabilní práci hned, co přišel. Nejdřív v jedné bance, a potom si našel tuto dobrou práci (pro cateringovou společnost, pozn. red.). Pracoval pro ně asi dva roky. Měl na starosti celou budovu. Když přišel do Anglie, chtěl něco dokázat, to se mu také podařilo.

Lidovky.cz: Kde žije jeho rodina?

Žije doma, v Česku. Přítelkyni měl tady v Anglii. Momentálně sháníme prostředky na převoz těla zpět k rodině, chceme jim pomoci.

Lidovky.cz: Jak dlouho jste spolu bydleli?

Šest let, ve stejném bytě. On tu bydlel ještě asi o tři roky déle, skoro devět let.

Lidovky.cz: Bydleli jste ve čtvrti Poplar ve východním Londýně. Jak vycházel s lidmi v okolí?

To, co se tu děje, je na denním pořádku. Před čtyřmi lety měl nějaký konflikt, ale s těmi mladými lidmi není domluva. To jsou gangy, které se tu bijí. Člověk jde po ulici a oni ho jen tak napadnou. Stalo se tu už spoustu vražd, ale byli to lidé, které jsem neznal. Za posledních pár let se to tady dost zhoršilo.

Lidovky.cz: Jak jste se dozvěděl o tom, že by zabit?

Dozvěděl jsem se to skoro hned. Už jsem byl v posteli, když přišli policisté a probudili mě. Bylo to nějak po půl jedné ráno. Od policie vím, že si šel jen po práci koupit jídlo a začali se s ním hádat sedmnáctiletí teenageři. Řekl jim, ať se uklidní, a když se vracel domů, tak ho napadli zezadu. Byl sto metrů od domu. Minutu chůze. Byl skoro doma.

Lidovky.cz: Chodili jste do té restaurace často?

Chodili jsme tam tak jednou za dva týdny. Je to místní fast food.

Lidovky.cz: Máte pocit, že to nějak souvisí například s nedávným napadením Poláků v Británii?

To ne, většinou to jsou mladí, kterým je všechno jedno. Je jim jedno, jestli to je Angličan, Čech, Slovák. Hledají konflikty.

Lidovky.cz: Jsou to mladí, kteří si hrají na gangy?

Jsou to teenageři. Tady to je na denním pořádku, každý den tu jezdí dvacet policejních aut.

Lidovky.cz: Jak se vám na takovém místě žije?

Člověk má strach jít večer domů. On pracoval dlouho do noci, já pracuji také tak. Když se vracím večer domů a někdo mi něco řekne, tak nereaguji a jdu dál.

Lidovky.cz: Jak to vidíte do budoucna? Zůstanete?

Já nevím. Všichni říkají, že odsud chtějí odejít. Je to tady horší a horší. Spousta přátel už odešla. Spousta se vrátila domů.

Lidovky.cz: Zažil jste tu už dřív něco podobného?

Dřív napadli moje známé, které třeba zbili. Moji kamarádku napadli a sebrali jí kabelku a to bylo všechno. Ale často tady někoho zabijí. Angličané potom kladou svíčky. To je takový zdejší zvyk Když někoho zabijí, první věc, co Angličané udělají, je to, že kladou svíčky.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...