9. května 2019 22:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Senát předvolal Trumpa juniora kvůli kontaktům s Ruskem. ‚Je to velmi dobrý člověk,‘ reagoval prezident

Donald Trump Jr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump Jr. | foto: Reuters

Washington Republikány kontrolovaný senátní výbor pro dohled nad tajnými službami si předvolal nejstaršího syna prezidenta Spojených států Donalda Trumpa mladšího. Senátoři podle zdrojů agentury AP chtějí, aby Trump mladší vypovídal o svých kontaktech s Ruskem. Prezident Donald Trump uvedl, že ho postup výboru překvapil.

Trump mladší odmítl záležitost komentovat, podle informací agentury Reuters ale zřejmě využije pátý dodatek americké ústavy, který zaručuje právo nesvědčit sám proti sobě.

„Byl jsem velmi překvapen,“ prohlásil prezident Trump. „Můj syn je velmi dobrým člověkem. Pracuje velmi tvrdě,“ dodal. Trumpův syn Donald mladší a ani Bílý dům předvolání do senátního výboru, o kterém informovala americká média, nekomentovali.

Výbor chce, aby Donald Trump mladší stejně jako v roce 2017 v Kongresu vypovídal o kauze ruských snah ovlivnit americké prezidentské volby. Senátoři se očividně chtějí vrátit k částem výpovědi z předloňského roku, kdy prezidentův syn hovořil se členy právního výboru Senátu.

Předvolání zřejmě motivovaly veřejné výroky bývalého právníka hlavy státu Michaela Cohena, které odporovaly výpovědi Trumpa juniora ohledně developerských plánů v Rusku. Prezidentův syn v září 2017 uvedl, že o neuskutečněném projektu výstavby moskevského mrakodrapu Trump Tower měl jen „periferní povědomí“.

„Jedna možnost, kterou Trump junior v reakci na předvolání zvažuje, je uplatnění práv pramenících z pátého dodatku ústavy, další je, že zkrátka nepřijde,“ uvedla zpravodajská stanice CNN s odvoláním na jeden ze svých zdrojů. Podobné informace má i Reuters, podle které Trump mladší využije právě pátý dodatek, podle kterého nikdo nesmí být nucen svědčit sám proti sobě.

Podle médií nový vývoj naznačuje, že Kongres nevzdává vyšetřování vazeb Trumpova volebního štábu na Moskvu, ačkoli téměř dvouletá práce zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera žádné spiknutí neprokázala. Agentura Reuters podotýká, že Mueller ve své konečné zprávě hovoří i o důvodném podezření, že Donald Trump mladší porušil zákony o financování volebních kampaní. Tým prokurátorů však dospěl k závěru, že by nebylo možné dosáhnout odsuzující verdikt.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…