Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sestře španělského krále hrozí osm let vězení za daňové podvody

Svět

  19:50
PALMA DE MALLORKA - Prokurátor žádá pro švagra španělského krále Uňakiho Urdangarina téměř 20 let vězení za daňové podvody a zpronevěru veřejných fondů. Jeho manželce, králově sestře Cristině, hrozí za účast na daňových deliktech manžela až osm let. Vyplynulo to ze závěrečných řečí, které dnes začaly před soudem v Palmě de Mallorca.

Španělská princezna Cristina. foto: Reuters

Někteří z obviněných před soudem, který začal letos v lednu, dosáhli výrazného snížení trestů za přiznání viny. To ale Urdangarin a jeho společník z nadace Nóos Diego Torres odmítli. Veškerou vinu popírá i princezna Cristina, uvedl deník El País.

Králova švagra a Torrese obžaloba viní mimo jiné z podvodu, daňových deliktů, falšování dokumentů a ze zpronevěry veřejných fondů. V kauze, v níž jsou oba hlavními obžalovanými, bylo zpronevěřeno 4,5 milionu eur (121,6 milionu Kč).

Almodóvar, Messi i španělská princezna. Kauza Panama Papers zasáhla svět celebrit

Šlo o většinu ze šesti milionů eur, které dostal Institut Nóos v letech 2003 až 2006 na pořádání dvou sportovních kongresů na Baleárách a ve Valencii od tamních regionálních úřadů, a od madridské radnice kvůli kandidatuře Madridu na letošní olympiádu. Tu nakonec vyhrálo brazilské Rio de Janeiro.

Spolupachatelkou u daňových deliktů

Princezna Cristina je obžalována jako spolupachatelka u daňových deliktů svého manžela v souvislosti s firmou Aizoon. Tu vlastnili manželé rovným dílem a stát jejím prostřednictvím podle obžaloby přišel v letech 2007 až 2008 na daních o 337.000 eur (9,1 milionu Kč).

Španělská princezna míří před porotu. Prala špinavé peníze, tvrdí soud

Cristina se před soudem hájila tím, že nevěděla nic o financích firmy a že o ekonomické záležitosti rodiny se staral manžel. Ona prý měla dost starostí s dětmi, které tehdy byly ve věku dva až osm let. Manželé mají tři syny a dceru. Kromě dětí se věnovala také oficiálním akcím, když se v té době zúčastnila asi stovky aktů královské rodiny.

Závěrečné řeči mají pokračovat do úterý. Vynesení rozsudku pak může trvat týdny až měsíce.

Cristina, princezna bourbonská a řecká, je až šestou v nástupnické linii. Do loňského června užívala i titul vévodkyně z Palmy. Ten jí ale kvůli soudnímu vyšetřování dekretem odebral její bratr, král Felipe VI.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!