Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve španělských volbách zvítězili konzervativci. Většinu ale mít nebudou

Svět

  21:10aktualizováno  22:59
MADRID - Vládnoucí Lidová strana patrně zvítězila v nedělních parlamentních volbách ve Španělsku. Podle oficiálních předběžných výsledků po sečtení více než 90 procent hlasů získala 136 mandátů v příštím parlamentu, který má 350 křesel, a nebude tak mít většinu.

Vítězem španělských voleb je podle průzkumu vládnoucí Lidová strana foto: wikimedia.orgReuters

Druzí skončili socialisté (86 křesel). Třetí je se 71 mandáty levicové hnutí Unidos Podemos a čtvrté středopravé hnutí Ciudadanos (32 křesel).

Španělsko míří k předčasným volbám, král je vypsal na konec června

K vytvoření většinové koalice je zapotřebí 176 mandátů. Konzervativní lidovci získali v loňských prosincových volbách 123 křesel a tak si polepšili o 13 mandátů. Nedělní volby měly prolomit pat, který byl výsledkem prosincového hlasování. Hlavní strany se po volbách nedokázaly dohodnout na složení koaliční vlády.

Populární Podemos

Podle španělských médií může o sestavení budoucí vlády rozhodnout vůle ke kompromisu. Pravici a levici, tedy lidovce a Ciudadanos na jedné a socialisty a Unidos Podemos na druhé straně, rozdělují názory na řešení hospodářských a sociálních problémů.

Obě levicové strany zase rozděluje názor na referendum o katalánské nezávislosti. Zatímco socialisté referendum rozhodně odmítají, Unidos Podemos jej připouštějí.

Podle některých komentátorů by mohla v zemi vládnout koalice Rajoyových lidovců, socialisté a Ciudadanos. Podmínkou jsou ústupky v ekonomické a sociální sféře. Radikální levice Unidos Podemos by skončila v opozici.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...