Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělsko míří k předčasným volbám, král je vypsal na konec června

Svět

  11:02
MADRID - Španělský král Felipe VI. v úterý podepsal dekret, jímž rozpustil parlament a vypsal nové volby na 26. června. Informoval o tom španělský deník ABC. Poprvé v historii tak půjdou Španělé opakovaně k urnám poté, co se strany po prosincových volbách nedokázaly dohodnout na koalici a osobě nového premiéra. Dnes také skončil nejkratší dobu existující parlament demokratického Španělska, který fungoval jen 111 dní.

Španělský král Felipe VI. foto: Reuters

Poprvé za čtyřicet let od pádu frankistické diktatury rozpustil parlament a vypsal nové volby přímo král, předtím je vyhlašoval premiér, prostřednictvím královského dekretu. Nyní byl prvně použit paragraf ústavy o výjimečné situaci, v níž po uplynutí dvouměsíční lhůty od prvního hlasování o důvěře premiérskému kandidátovi nikdo důvěru poslanců nezíská.

V parlamentních volbách 20. prosince totiž žádná ze dvou tradičních stran španělské politické scény (lidovci a socialisté) nezískala dost mandátů pro to, aby mohla sama sestavit vládu jako tomu bývalo v předchozích letech. Hlasy jim ubraly nové strany liberální Ciudadanos a radikálně levicová Podemos, které v kampani těžily z nespokojenosti Španělů s ekonomickou situací, zejména s nezaměstnaností.

Španělský premiér Mariano Rajoy.
Albert Rivera, šéf strany Ciudadanos (Občané).

Jako vítězná vyšla z voleb Lidová strana (PP) premiéra Mariana Rajoye, jemuž dal v lednu král jako prvnímu nabídku sestavit vládu. Rajoy to ale vzhledem k rozložení sil v novém parlamentu odmítl, a tak šanci dostal začátkem února předseda druhé nejsilnější strany socialista Pedro Sánchez. Tomu se ale nepodařilo vyjednat dostatečnou podporu jiných stran, a tak začátkem března důvěru poslanců nezískal.

Adiós, staré Španělsko! Přicházejí mladí a krásní, aby změnili zemi

Ani následná jednání stran ve dvouměsíční lhůtě, která uplynula v pondělí, nevedla k uzavření dost silné koalice, takže král už nikoho jiného na premiéra nenavrhl.

Nová volební kampaň začne oficiálně 10. června a skončí 24. června. Nový parlament by měl zasednout poprvé 19. července. Poté se král opět sejde s lídry stran, aby některého z nich navrhl na premiéra. Kandidát bude muset opět v Kongresu poslanců požádat o důvěru.

Pokud by se ale volby konaly nyní, dopadly by podle odhadů společnosti Metroscopia skoro stejně jako v prosinci.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...