Předsednictvo tzv. Výboru 1922 nevyslyšelo výzvy některých poslanců Konzervativní strany a nakonec ani nehlasovalo o změně pravidel týkajících se vyslovení nedůvěry lídrovi Konzervativní strany. Předseda Graham Brady se má nicméně v pátek s premiérkou Mayovou sejít a hovořit s ní o její budoucnosti.
„Mnoho povyku pro nic,“ hodnotil na twitteru středeční události zpravodaj společnosti BBC Norman Smith. „Nic se nezměnilo,“ komentoval zase reportér nedělníku Mail on Sunday Harry Cole.
Mayová nabídla poslancům hlasování o celní unii i o dalším brexitovém referendu |
Předsedkyně vlády pro tuto chvíli ustála další krizi v rámci své snahy realizovat brexit na základě dohody se zbytkem Evropské unie. V posledních hodinách se v britských médiích množily spekulace o tom, že by Mayová mohla ještě ve středu ohlásit odchod z čela vlády. Vícero komentátorů nicméně soudí, že středeční události možná prodloužily její úřadování jen o několik dní.
Někteří zákonodárci požadovali, aby předsednictvo klubu mimořádně umožnilo nové hlasování, v němž by mohli vyslovit nedůvěru Mayové jako lídryni strany. Stoupenci tvrdší podoby brexitu se ji takto neúspěšně pokusili sesadit loni v prosinci a podle platných stranických pravidel se nové hlasování o nedůvěře může konat až po 12 měsících od toho posledního.
Poslední vlnu odporu proti premiérce ze strany ministrů a dalších konzervativců vyvolalo úterní ohlášení nového plánu ratifikace dojednaných podmínek brexitu. Mayová toho chce docílit prostřednictvím prováděcího zákona k již třikrát odmítnuté „rozvodové dohodě“, do kterého hodlá zahrnout různé kompromisní prvky ve snaze získat opoziční hlasy.
Exministr Johnson chce nahradit Mayovou v čele konzervativců. Oznámil kandidaturu |
Hlasování o návrhu zákona je podle posledních informací plánováno na 7. června. Premiérka dnes řekla, že text bude zveřejněn tento pátek, hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová ale nyní na twitteru naznačila, že jeho předložení by se ještě mohlo odsunout.
Podle týden starého vyjádření šéfa poslaneckého klubu Bradyho slíbila Mayová, že harmonogram svého odchodu z funkce předloží až po hlasování Dolní sněmovny o prováděcím zákoně k brexitové dohodě. To plánuje mezi 3. a 7. červnem.
Rezignovala členka britské vlády
Mayová přišla kvůli svému novému plánu na realizaci brexitu o prvního člena kabinetu. Rezignaci oznámila Andrea Leadsomová, jež měla dosud na starosti vládní agendu v dolní komoře parlamentu. V dopise premiérce mimo jiné napsala, že při prosazení aktuální strategie by Británie nebyla po odchodu z Evropské unie skutečně svrchovanou zemí.
„Už nevěřím, že náš přístup povede k uskutečnění výsledku (brexitového) referenda,“ uvedla Leadsomová, která je britskými novináři označována za vůdčí osobnost skupiny ministrů prosazujících ráznou odluku od EU. „Proto s velkou lítostí a s těžkým srdcem odcházím z vlády,“ uzavírá Leadsomová dopis, který zveřejnila na twitteru.
Úterní projev premiérky Mayové o chystaném prováděcím zákonu k brexitové dohodě pobouřil část členů vlády, protože oznámené kroky podle nich neodpovídaly pozici dohodnuté na schůzi kabinetu. Leadsomová v rezignačním dopise hovoří o „kolapsu vládních procesů“ a o tom, že nedávné legislativní návrhy související s brexitem nebyly řádně schválené ministry.
„Vím, že zítra (ve čtvrtek) se konají důležité volby (do Evropského parlamentu)... Načasování tohoto rozhodnutí jsem pečlivě zvažovala, ale zítra bych nemohla splnit svou povinnost coby lídr ve sněmovně a oznámit zákon s novými prvky, se kterými zásadně nesouhlasím,“ napsala Leadsomová.
Podle hlavní politické reportérky společnosti BBC Laury Kuenssbergové tak Mayová přišla za necelé tři roky na pozici premiérky již o 36. člena vlády. Britská média hodnotí odchod Leadsomové jako těžkou ránu pro již tak oslabenou Mayovou, která je pod rostoucím tlakem, aby odešla z čela vlády.
Theresa Mayová
|