Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sever Itálie zasáhla tropická horečka

Svět

  13:31
PRAHA - V Itálii řádí epidemie horečnatého onemocnění chikungunya. Před nákazou, kterou přenáší komáři, varují hygienici i české turisty. Během letních měsíců se infekcí nakazilo téměř dvě stě lidí. Nemoc není životu nebezpečná, ale doprovází ji bolesti. Cestovatelé by proto měli důsledně používat repelenty.

Komár. foto: Reprofoto

Až dosud byla infekce rozšířena pouze v některých částech Afriky, jihovýchodní Asie a na indickém subkontinentu.

Nemoc se většinou projevuje akutní horečkou, bolestmi svalů a kloubů. Inkubační doba se pohybuje průměrně od pěti do sedmi dnů, v ojedinělých případech může dosáhnout až 12 dnů.

Během prázdninových měsíců bylo v blízkosti města Ravenna zaznamenáno 197 případů onemocnění chikungunya. "Jelikož tuto oblast často navštěvují čeští turisté, je potřeba na toto onemocnění myslet i u nás, u lidí vracejících se z dovolené v inkriminované oblasti," informoval hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Tropická horečka chikungunya je přenášena z nemocného na dalšího člověka sáním krve komárem rodu Aedes Albopictus. Mezilidský přenos nebyl nikdy prokázán. Turistům proto hygienik doporučuje důsledné používání repelentů a sítí, zejména ráno a večer, v období největší aktivity moskytů.

Těhotné ženy a děti mladší 12 let by měly před použitím repelentů kontaktovat svého lékaře nebo lékárníka, novorozenci do tří měsíců by repelent neměli používat vůbec. V případě poštípání by měli lidé po nkubační dobu věnovat pozornost výše uvedeným projevům a v případě jejich objevení kontaktovat svého praktického lékaře.

O pomoc při varování turistů požádal Vít i Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur. "Naše asociace ihned o tomto faktu informovala všechny naše cestovní kanceláře a agentury," sdělil dnes Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí asociace. Podle něj je Itálie pro Čechy po Chorvatsku a Slovensku třetí nejpopulárnější turistickou destinací. Letos ji navštíví více než půl milionu českých občanů.
Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat