21. května 2017 10:44, aktualizováno 22. 5 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea odpálila další balistickou raketu. Test byl úspěšný

Raketa (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa (ilustrační foto). | foto: Reuters

Pchjongjang/Soul Severní Korea potvrdila, že „úspěšně“ odpálila balistickou střelu středního doletu. Testu přihlížel i vůdce Kim Čong-un a systém je připraven k vojenskému využití, informovala severokorejská oficiální agentura KCNA.

Na žádost Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, které nový odpal severokorejské rakety ostře odsoudily, se v úterý sejde Rada bezpečnosti OSN. Test kritizovala i Čína, zároveň ale vyzvala všechny ke zdrženlivosti.

Podle KCNA je otestovaná zbraň napříště připravena pro využití ve vojenských operacích. Na odpálení rakety údajně dohlížel Kim Čong-un a „schvaluje nasazení tohoto zbraňového systému“.

Podle agentury AFP šlo o pozemní verzi rakety Pukguksong-2 odpalované jinak z ponorek a poháněné pevným palivem. „Taktické a technické údaje jsou v souladu s požadavky strany a tento typ rakety se má rychle začít vyrábět ve velkém s cílem vyzbrojit strategické síly severokorejské lidové armády,“ citovala KCNA severokorejského vůdce.

Severní Korea v neděli z oblasti severně od Pchjongjangu odpálila balistickou raketu, která uletěla asi 500 kilometrů a dopadla do moře východně od Korejského poloostrova.

Japonsko vyjádřilo ostrý protest proti dalšímu raketovému testu, který je podle něho jasným a nepřijatelným porušením rezoluce OSN. Znepokojení dal najevo mimo jiné i Washington.

Japonský premiér Šinzó Abe chce, aby se severokorejské raketové testy dostaly také na program jednání summitu zemí G7, který bude tento měsíc v Itálii.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí podle agentury Reuters zopakovala, že Peking nesouhlasí s raketovými aktivitami KLDR, které jsou v rozporu s rezolucemi OSN. Zároveň ale naléhala, aby všechny zúčastněné strany zachovaly klid a zdrženlivost, což je výzva, kterou Čína v podobných situacích vyjadřuje opakovaně. Peking je prakticky jediným diplomatickým spojencem Pchjongjangu, v poslední době ale roste jeho nevole nad chováním KLDR, kvůli kterému na Čínu tlačí USA.

Předchozí test balistické rakety Severní Korea podnikla minulou neděli. Také ten označila za úspěšný s tím, že cílem bylo ověřit schopnost střely nést velkou jadernou hlavici. Šlo o raketu Hwasong-12, která letěla zhruba 700 kilometrů.

Nedělní test byl 11. severokorejskou zkouškou rakety od začátku roku. Loni byly takových testů desítky a dvakrát šlo o jadernou zkoušku.

Severní Korea zesiluje své úsilí o vyvinutí mezikontinentální balistické rakety schopné donést jadernou hlavici až do Ameriky. Prezident Donald Trump ujistil, že to se nestane.

Zkoušky znepokojují Bílý dům

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga uvedl, že raketa dopadla mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska a že nejsou informace o tom, že by poškodila nějaké lodě nebo letadla. Japonský premiér Šinzó Abe chce, aby se severokorejské raketové testy dostaly na program jednání summitu zemí G7, který bude tento měsíc v Itálii.

Podle Bílého domu měla střela kratší dolet než ty, které Severokorejci odpálili při posledních třech zkouškách. „Pokračující zkoušky jsou zklamáním, znepokojují nás,“ řekl v rozhovoru s televizí americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který v Rijádu doprovází na návštěvě prezidenta Donalda Trumpa. Spojené státy žádají KLDR, aby s podobnými testy přestala a budou na ni nadále vyvíjet ekonomický a diplomatický tlak.

Zatímco v Japonsku a Jižní Koreji se kvůli nejnovější raketové zkoušce sejdou nejdůležitější činitelé, Čína, jediný blízký spojenec severokorejského režimu, na počínání Pchjongjangu zatím nereagovala.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz