10. srpna 2019 7:15, aktualizováno  15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea provedla další raketový test. Do Japonského moře vypálila dvě střely

Lidé v televize sledují vypuštění severokorejské rakety. Obě dvě blíže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v televize sledují vypuštění severokorejské rakety. Obě dvě blíže... | foto: AP Photo

SOUL Severní Korea vypálila další dvě rakety, které dopadly do Japonského moře. S odvoláním na jihokorejskou armádu o tom v sobotu informovaly tiskové agentury. Americký prezident Donald Trump v sobotu na Twitteru zveřejnil několik informací z dopisu, který mu zaslal severokorejský vůdce Kim čong-un. Ten podle Trumpa mimo jiné uvedl, že severokorejské raketové testy skončí, jakmile bude ukončeno současné vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje. Pak se chce Kim také sejít.

Rakety byly vypáleny z východního pobřeží Severní Koreje a po překonání zhruba 400 kilometrů dopadly do moře v oblasti mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.

Jak poznamenala agentura AFP, jde už o páté odpálení raket z KLDR za poslední dva týdny. Pchjongjang nynější raketové testy označuje za reakci na společné vojenské cvičení USA a Jižní Koreje, které se koná tento měsíc. Podle jihokorejské armády je velmi pravděpodobné, že KLDR bude v odpalování raket pokračovat.

Sobotní test se uskutečnil jen krátce poté, co americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že dostal „velmi krásný a pozitivní“ dopis od severokorejského vůdce Kim Čong-una. Dodal, že očekává, že se s Kimem brzy sejde k dalšímu jednání o odstranění jaderného arzenálu z Korejského poloostrova.

Trump nenaznačil, kdy by se příští schůzka mohla konat. Oba státníci se od poloviny loňského roku sešli už třikrát, pokrok v jednání byl však jen skromný.

„(Kim) není z toho vojenského cvičení nadšen, ale já jsem to taky nikdy neměl rád. Nikdy jsem tomu nefandil. A víte proč? Nerad za to platím,“ komentoval Trump Kimovy výhrady vyjádřené v dopise. Nejnovější raketový test zatím Bílý dům nekomentoval. Podle nejmenovaného představitele americké administrativy jsou USA kvůli nynější situaci v blízkém kontaktu s japonskými a jihokorejskými představiteli.

Později americký prezident na twitteru zveřejnil několik dalších informací z dopisu, který obdržel. „V dopise, který mi poslal Kim Čong-un, velmi mile uvedl, že by se rád sešel a začal vyjednávat hned, jak skončí společné cvičení USA a Jižní Koreje. Byl to dlouhý dopis, ve kterém si zejména stěžoval na to směšné a drahé cvičení,“ napsal Trump.

„V dopise byla rovněž malá omluva za testování raket krátkého doletu s tím, že tyto testy skončí, jakmile skončí cvičení. Těším se na setkání s Kim Čong-unem v ne příliš vzdálené budoucnosti! Severní Korea bez jaderných zbraní se stane jednou z nejúspěšnějších zemí na světě!“ dodal americký vůdce.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROPROJEKTANT – VHODNÉ I PRO ABSOLVENTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč