24. července 2019 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severní Korea zadržela ruskou loď. V zajetí se ocitlo 15 Rusů a 2 Jihokorejci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Severokorejská pohraniční stráž zadržela minulý týden posádku rybářské lodi plující pod ruskou vlajkou. Informaci médiím poskytla ruská ambasáda v KLDR. Patnáct Rusů a dva Jihokorejci jsou v současnosti nadále drženi v hotelu ve městě Wonsan.

Důvodem zadržení bylo podle amerického serveru NBCnews.com narušení výsostných vod Severní Koreje. O incidentu, který se odehrál přesně před týdnem, informovalo ve středu ruské velvyslanectví v Severní Koreji na svých facebookových stránkách.

Loď podle prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí obsadila pohraniční stráž kvůli „porušení pravidel vstupu a zdržování se na území Korejské lidové demokratické republiky.“ 

Společně s Rusy byli zadrženi i dva Jihokorejci. Jihokorejské ministerstvo zahraničí zatím k incidentu nevydalo žádné prohlášení. Podle ruského konzula, který se v pondělí mohl setkat s posádkou lodi, jsou všichni v pořádku. Situaci nadále řeší diplomaté.

Rusko v posledních dnech očividně zvýšilo svou přítomnost kolem Korejského poloostrova. V úterý letadla jihokorejské armády vypálila stovky varovných výstřelů poté, co vzdušný prostor této východoasijské země dvakrát narušil ruský vojenský letoun.

Rusko prý sdělilo Jižní Koreji, že jeho armádní letoun, se v „nezamýšleném prostoru“ ocitl kvůli poruše.

mhMartin Hampejs, ČTK

Najdete na Lidovky.cz