18. června 2019 19:35, aktualizováno  21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Shanahan již nebude ministrem obrany USA. Nechce otevírat stará rodinná traumata

Patrick Shanahan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrick Shanahan. | foto: AP Photo

WASHINGTON Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy usilovat o potvrzení do funkce Senátem USA. Shanahana na postu úřadujícího ministra obrany nahradí jeho dosavadní náměstek Mark Esper, který měl zatím na starosti armádní záležitosti. Shanahan nezájem o post ministra vysvětlil tím, že schvalovací proces by otevřel stará rodinná traumata, což by ublížilo dětem.

„Úřadující ministr obrany Patrick Shanahan, který odvádí skvělou práci, se rozhodl nepokračovat v procesu, který by ho potvrdil (ve funkci), neboť chce více času věnovat rodině. Děkuji Patovi za jeho vynikající služby,“ napsal prezident Donald Trump. Dodal, že na Shanahanovo místo jmenuje Espera.

„Marka znám a nepochybuji, že odvede fantastickou práci!“ uvedl Trump o novém úřadujícím ministrovi obrany. Z tweetu ale nevyplývá, zda s Esperem počítá pro ministerskou funkci trvale, nebo zda dosavadní náměstek úřad povede jen dočasně, než prezident najde jiného kandidáta. Pokud se Trump rozhodne pro Espera, nebo nakonec pro někoho jiného, bude v každém případě potřebovat souhlas Senátu USA, který ministerské uchazeče potvrzuje do funkce.

18.června 2019 v 18:59, příspěvek archivován: 18.června 2019 v 19:32

Acting Secretary of Defense Patrick Shanahan, who has done a wonderful job, has decided not to go forward with his confirmation process so that he can devote more time to his family....

„Je nešťastné, že bolestivá a hluboce osobní rodinná situace z doby dávno minulé by byla v rámci (schvalovacího) procesu vyhrabána a vykreslena neúplným, tedy zavádějícím způsobem,“ sdělil v prohlášení Shanahan. „Věřím, že pokračování ve schvalovacím procesu by vedlo k tomu, že mé tři děti by byly nuceny znovu prožít traumatickou kapitolu našeho rodinného života a že by se otevřela zranění, které jsme se roky snažili vyléčit. Koneckonců, bezpečí a blaho mých dětí je pro mě tou nejvyšší prioritou,“ dodal.

Útok baseballkou na matku

Rodinný život Patricka Shanahana nebyl kvůli rozvodu příliš klidný. V roce 2010 se on a jeho tehdejší manželka Kimberley Jordinsonová vzájemně obvinili z napadení. Jordinsonová byla dokonce zatčena a obviněna z domácího násilí. Shanahan nakonec obvinění stáhnul a později podal žádost o rozvod.   

V jiném incidentu, v roce 2011, tehdy 17letý Shanahanův syn William podle amerických médií zmlátil baseballovou pálkou svou matku. Ta skončila zkrvavená a v bezvědomí s frakturou lebky a vnitřními zraněními, které vyžadovaly operaci. Patrick Shanahan tehdy uvedl, že jeho syn jednal v sebeobraně. V pondělním rozhovoru pro Washington Post ovšem zalitoval, jakým způsobem incident v té době řešil. 

USA řeší vypjaté vztahy s Íránem

Shanahan si proto nepřeje ve svém schvalování postupovat a zároveň se vzdal své předchozí funkce, tedy náměstka ministra obrany. Chce se nicméně podílet na předání ministerstva svému nástupci. Kdy přesně Shanahan z ministerstva odejde, známo není.

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell mezitím v reakci na vývoj ve vedení Pentagonu prohlásil, že vzhledem k současným vypjatým vztahům s Íránem by bylo lepší, kdy USA měly ministra obrany schváleného Senátem. Stejné prohlášení podle Reuters učinil i republikánský šéf senátního výboru pro armádu Jim Inhofe.

Shanahan prozatímně vedl ministerstvo obrany od letošního 1. ledna, neboť ke konci loňského roku rezignoval šéf Pentagonu Jim Mattis. Média si Mattisův odchod vysvětlovala ministrovým nesouhlasem s Trumpovou politikou. V květnu Trump oznámil, že Shanahana nominuje na post ministra obrany, ale formální nominační proces byl bez udání důvodů pozdržen. Trump dosud ani Senátu neodeslal oficiální žádost, aby zákonodárci schvalování zahájili. Součástí procesu jsou slyšení s kandidátem na ministerský post, ve kterých se senátoři podrobně vyptávají i na soukromý život uchazeče.

ČTK, vagDavid Vagaday